Avgustda O‘zbekistonda issiq va quruq ob-havo saqlanadi
2025 yil avgust oyida O‘zbekistonda ob-havo odatdagidek issiq va quruq bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
“O‘zgidromet” markazining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, oy davomida yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli deyarli yo‘q va ob-havo katta o‘zgarishlarsiz davom etadi. Kunduzgi harorat ko‘p hududlarda 34—37 daraja atrofida bo‘ladi, janubiy viloyatlarda esa ba’zi joylarda 40—41 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
Bu ko‘rsatkichlar avgust oyining ko‘p yillik me’yorlariga mos keladi, ya’ni mamlakatning katta qismida havo o‘rtacha darajada issiq bo‘ladi. Tungi harorat oy boshida 18—23 daraja atrofida bo‘lsa, oy oxiriga kelib 13—18 darajagacha pasayishi kutilmoqda.
Bu esa tunlar ancha salqin bo‘lishidan dalolat beradi. Kunduzgi harorat oy oxirida biroz pasayib, 30—35 daraja bo‘lishi mumkin, janubda esa 36—38 darajagacha yetishi ehtimoldan holi emas.
Sinoptiklar avgust oyida yomg‘ir yog‘masligini ta’kidlamoqda, bu esa yozning so‘nggi oyida ham quruqlik saqlanib qolishini bildiradi. Tog‘li va o‘rmonli hududlarda ham ob-havo asosan quyoshli va iliq bo‘ladi.
Qishloq xo‘jaligi sohasida faoliyat yurituvchi mutaxassislar uchun bunday ob-havo sharoiti ma’lum darajada qulay hisoblanadi. Biroq suv tanqisligi va qurg‘oqchilik xavfi sababli ekinlarni muntazam sug‘orish zarurati yana bir bor eslatilmoqda.
Shu bilan birga, shifokorlar va ekologlar aholiga issiq ob-havoda ehtiyotkorlik bilan harakat qilishni tavsiya qilmoqda. Quyoshning to‘g‘ri nurlaridan himoyalanish, ko‘proq suv ichish va uzoq vaqt ochiq havoda qolmaslik muhimdir.
Ayniqsa, keksa yoshdagilar va bolalarga alohida e’tibor berish zarur. Xulosa qilib aytganda, avgust oyida O‘zbekistonda barqaror, quruq va nisbatan iliq ob-havo kuzatiladi.
Bu sharoitlardan unumli foydalanish va o‘ziga xos rejalarni amalga oshirish uchun qulay imkoniyatlar mavjud. Ob-havo yangiliklari bilan doimiy ravishda tanishib borishingizni tavsiya qilamiz.