Issiqxonalar rivojlanishi uchun yangi imtiyozlar joriy qilindi
Yurtimizda issiqxona xo‘jaliklarini rivojlantirish va ularning raqobatbardoshligini oshirish maqsadida muhim islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda respublikamizda jami 5,1 ming gektar maydonda issiqxonalar faoliyat yuritmoqda. So‘nggi yetti yil ichida ushbu issiqxonalarda yetishtiriladigan mahsulot hajmi 110 ming tonnadan 546 ming tonnagacha o‘sdi.
Bu esa mamlakatimiz oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Biroq, sohada hal qilinishi lozim bo‘lgan muammolar ham mavjud.
Tadbirkorlar kredit yukining og‘irligi, o‘g‘it narxining qimmatligi va uzluksiz gaz ta’minoti yetishmasligidan norozi. Masalan, 600 gektardan ortiq maydonda issiqxona faoliyati to‘xtagan bo‘lsa, 128 gektari qarzdorlik sababli bank balansiga o‘tgan.
Shu sababli davlat tomonidan issiqxona xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash choralari joriy qilinmoqda. Yangi imkoniyatlar va yengilliklar doirasida ichki bozor bilan birga eksport majburiyatini olgan, tabiiy gazda ishlovchi issiqxonalarga qishki mavsumda gaz kafolatli hajmda beriladi.
Shuningdek, ko‘mir yoki boshqa muqobil isitish tizimidan foydalanuvchi va eksport majburiyatini olgan issiqxonalarga tabiiy gazga qaytish imkoniyati yaratilmoqda. Aylanma mablag‘ ta’minoti uchun oldindan to‘lov oktyabr-mart oylariga 50 foiz qilib belgilanib, shartnoma 1 oktyabrga qadar imzolanadi.
Muqobil isitish tizimiga o‘tgan issiqxonalarga ajratilgan kredit muddati uzaytiriladi. Bundan tashqari, issiqlik nasoslari texnologiyalaridan foydalanuvchi issiqxonalarga xarajatlarning 20 foizigacha qismi, kredit bo‘yicha esa 4 foizi qoplab beriladi.
Issiqxonalar yer solig‘ini toifasidan qat’i nazar qishloq xo‘jaligi yerlari stavkasida to‘laydi. 2028 yilgacha issiqxona ishchilari uchun ijtimoiy soliq stavkasi 12 foizdan 1 foizga tushiriladi.
Soliq qo‘mitasiga butun tizim bo‘yicha tahlil va monitoringni kuchaytirish, issiqxonalardan qisqartirilgan gazning boshqa sohalarda samaradorligini o‘rganish va zarur bo‘lsa, gazni yana issiqxonalarga yo‘naltirish vazifasi topshirildi. Ekologik jihatdan Toshkent viloyatidagi issiqxonalar faoliyatining havo sifatiga salbiy ta’siri muammolari tezda hal qilinishi lozim.
Prezident o‘z nutqida issiqxonalarni oziq-ovqat va iqtisodiy xavfsizlik uchun muhim soha deb ta’kidlab, tegishli idoralarga sohada qat’iy nazorat o‘rnatish vazifasini berdi. Ushbu yangi islohotlar va imkoniyatlar issiqxona biznesining mustahkam poydevorini yaratadi hamda ishbilarmonlarning faoliyatiga rag‘bat beradi.
Yurtimizdagi har bir tadbirkor, fermer va ishchi uchun bu yangiliklar katta imkoniyat va yangi bosqichni boshlab beradi. Manba: zamin.uz

Введены новые льготы для развития теплиц
В нашей стране проводятся важные реформы с целью развития тепличных хозяйств и повышения их конкурентоспособности. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время в республике функционирует 5,1 тысячи гектаров теплиц. За последние семь лет объем продукции, выращиваемой в этих теплицах, увеличился с 110 тысяч тонн до 546 тысяч тонн.
Это имеет важное значение для обеспечения продовольственной безопасности нашей страны. Однако в отрасли также существуют проблемы, которые необходимо решить.
Предприниматели недовольны тяжелым кредитным бременем, высокой ценой на удобрения и нехваткой бесперебойного газоснабжения. Например, более 600 гектаров теплиц приостановили свою деятельность, а 128 гектаров перешли на баланс банка из-за задолженности.
По этой причине государством вводятся меры поддержки тепличных хозяйств. В рамках новых возможностей и льгот, теплицам, работающим на природном газе и имеющим экспортные обязательства, в зимний период будет гарантировано газоснабжение.
Кроме того, теплицам, использующим уголь или другие альтернативные системы отопления и имеющим экспортные обязательства, создается возможность вернуться к природному газу. Предоплата для обеспечения оборотных средств установлена на уровне 50 процентов на октябрь-март, а контракт будет подписан до 1 октября.
Срок кредита для теплиц, перешедших на альтернативные системы отопления, будет продлен. Кроме того, для теплиц, использующих технологии тепловых насосов, будет покрыто до 20 процентов расходов, а по кредиту — 4 процента.
Теплицы будут платить земельный налог по ставке сельскохозяйственных земель, независимо от категории. До 2028 года ставка социального налога для работников теплиц будет снижена с 12 процентов до 1 процента.
Государственной налоговой службе поручено усилить анализ и мониторинг по всей системе, изучить эффективность сокращенного газа от теплиц в других отраслях и, при необходимости, вновь направить газ в теплицы. Экологические проблемы негативного влияния деятельности теплиц на качество воздуха в Ташкентской области должны быть быстро решены.
Президент в своем выступлении подчеркнул, что теплицы являются важной отраслью для продовольственной и экономической безопасности, и дал соответствующим органам задачу установить строгий контроль в этой области. Эти новые реформы и возможности создадут прочный фундамент для тепличного бизнеса и будут стимулировать деятельность предпринимателей.
Для каждого предпринимателя, фермера и работника в нашей стране эти новости открывают большие возможности и новый этап. Источник: zamin.uz