Yurtimizda mehnat munosabatlarini takomillashtirish maqsadida yangi namunaviy nizom tasdiqlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasining qaroriga ko‘ra, ushbu hujjat ish beruvchilar, xususan tadbirkorlik subyektlari uchun mehnatni tashkil etishda yangicha yondashuvlar va aniq tartiblarni belgilaydi. Nizomning asosiy maqsadi mehnat samaradorligini oshirish, ish joylarida xodimlar uchun qulay va adolatli sharoitlar yaratish hamda ishchi kuchini maqbul miqdorda aniqlashdan iboratdir.
Ushbu hujjat mehnat me’yorlari va standartlarini ishlab chiqish hamda ularni amaliyotga tatbiq etishda muhim qadam hisoblanadi. Nizomga ko‘ra, mehnatni me’yorlash jarayonida aniq ishlab chiqarish sharoitida biror ishni bajarish uchun maksimal vaqt chegarasi belgilanadi.
Shuningdek, ish natijasi va ish haqi o‘rtasida muvozanatli nisbat ta’minlanadi. Bu esa turli toifadagi xodimlar va jihozlar sonining maqbul mosligini aniqlashda katta ahamiyatga ega.
Xodimlarning asosiy lavozimlari va kasblari tasniflagichi boshqaruv, ishlab chiqarish va yordamchi xodimlarni aniqlashda yordam beradi. Yordamchi xodimlar soni uchun esa namunaviy me’yorlar asos qilib olinib, ularning ma’muriy xodimlarga nisbati hisoblab chiqiladi.
Ushbu tartib joriy etilishi orqali tashkilotlarda ishchi kuchini maqbullashtirish, xarajatlarni optimallashtirish hamda ishchilarning motivatsiyasini oshirish ko‘zda tutilgan. Ish beruvchilar uchun mehnat samaradorligini yaxshilash, tashkilotdagi ichki muhitni sog‘lomlashtirish hamda xodimlarning sog‘lig‘i va manfaatlarini himoya qilish imkoniyati yaratiladi.
Yangi namunaviy nizom mehnat munosabatlarida aniqlik va shaffoflikni ta’minlab, sohaga yangi rivoj sur’atlarini olib kiradi. Kelgusida bu tartib ishlab chiqarishdagi muammolarni bartaraf etish va ishchilarni rag‘batlantirishda muhim rol o‘ynaydi (manba: norma.uz).

Новый трудовой регламент повысит эффективность работы
В нашей стране с целью совершенствования трудовых отношений утвержден новый типовой регламент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению Кабинета Министров, данный документ устанавливает новые подходы и четкие процедуры для работодателей, в частности для субъектов предпринимательства, в организации труда. Основная цель регламента заключается в повышении трудовой эффективности, создании удобных и справедливых условий для сотрудников на рабочих местах, а также в определении оптимального количества рабочей силы.
Этот документ является важным шагом в разработке трудовых норм и стандартов, а также в их практическом применении. Согласно регламенту, в процессе нормирования труда будет установлен максимальный временной лимит для выполнения определенной работы в конкретных производственных условиях.
Кроме того, будет обеспечено сбалансированное соотношение между результатами труда и заработной платой. Это имеет большое значение при определении оптимального соответствия между количеством сотрудников разных категорий и оборудования.
Классификатор основных должностей и профессий помогает определить управленческий, производственный и вспомогательный персонал. Для числа вспомогательных сотрудников будут взяты за основу типовые нормы, и будет рассчитано их соотношение с административными работниками.
Внедрение данного порядка предполагает оптимизацию рабочей силы в организациях, сокращение затрат и повышение мотивации работников. Работодателям предоставляется возможность улучшить трудовую эффективность, оздоровить внутреннюю атмосферу в организации, а также защитить здоровье и интересы сотрудников.
Новый типовой регламент обеспечивает ясность и прозрачность в трудовых отношениях, вводя новые темпы развития в отрасль. В будущем этот порядок сыграет важную роль в устранении проблем в производстве и стимулировании работников (источник: norma.uz).