2024 yilda O‘zbekistonda qo‘y go‘shti ishlab chiqarish oshdi
2024 yilda O‘zbekistonda qo‘y va echki go‘shti yetishtirish sohasida yangi rekord qayd etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yil davomida mamlakatda jami 475,2 ming tonna tirik vazndagi qo‘y va echki go‘shti ishlab chiqarilgan. Ushbu ko‘rsatkichning katta qismi, ya’ni 432,8 ming tonnasi dehqon va tomorqa xo‘jaliklari hissasiga to‘g‘ri keladi.
Bu esa aholi xo‘jaliklarining qishloq xo‘jaligi sohasidagi ahamiyatini yana bir bor tasdiqlaydi. Shuningdek, fermer xo‘jaliklari tomonidan 22,7 ming tonna, qishloq xo‘jaligi bilan shug‘ullanuvchi tashkilotlar tomonidan esa 19,7 ming tonna go‘sht yetishtirilgan.
Mutaxassislar fikricha, mahalliy chorvachilikni rivojlantirish uchun ozuqa bazasini mustahkamlash va ilg‘or texnologiyalarni joriy etish zarur. Bu chora-tadbirlar go‘sht ishlab chiqarish hajmini yanada oshirish imkonini beradi.

В 2024 году в Узбекистане производство говядины увеличилось
В 2024 году в Узбекистане был зафиксирован новый рекорд в области производства баранины и козьего мяса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным Национального статистического комитета, в прошлом году в стране было произведено в общей сложности 475,2 тысячи тонн живого веса баранины и козьего мяса. Большая часть этого показателя, а именно 432,8 тысячи тонн, приходится на долю крестьянских и дачных хозяйств.
Это еще раз подтверждает важность сельского хозяйства в хозяйствах населения. Также фермерские хозяйства произвели 22,7 тысячи тонн, а организации, занимающиеся сельским хозяйством, — 19,7 тысячи тонн мяса.
По мнению специалистов, для развития местного животноводства необходимо укрепление кормовой базы и внедрение передовых технологий. Эти меры позволят еще больше увеличить объемы производства мяса.