1 avgustdan maktabga qabul jarayoni soddalashdi
2025–2026 o‘quv yili uchun 1-sinfga elektron qabul jarayonida yangi bosqich joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endi bolalarni yashash manziliga biriktirilmagan maktablarga qabul qilish imkoniyati 1 avgustdan boshlanadi. Bu orqali ota-onalar farzandlarini o‘zlari xohlagan ta’lim muassasasiga joylashtirishlari mumkin bo‘ladi.
Agar bola mikrohududdan tashqari maktabga qabul qilinsa, oldin berilgan ariza avtomatik tarzda yangi tanlangan maktabga ko‘chiriladi. Bu esa ma’lumot almashinuvini soddalashtirib, qog‘ozbozlikni yo‘q qiladi.
Shuningdek, 1 avgustdan boshlab o‘quvchilarni bir maktabdan boshqasiga ko‘chirish bo‘yicha davlat xizmati faoliyat boshladi. Endi ota-onalar maktabni o‘zgartirishni elektron shaklda, hech qanday joyga borishga hojat qolmasdan amalga oshirishlari mumkin.
Elektron qabul, maktab tanlovi va arizalar bo‘yicha barcha savollarga 71-203-07-04 hamda 71-203-04-03 telefon raqamlari yoki Telegram’dagi @mymaktab_uz rasmiy kanali orqali javob olish mumkin. Ma’lumot manbai: zamin.uz.

С 1 августа процесс приема в школу упростился
В электронном процессе приема в 1 класс на 2025–2026 учебный год введен новый этап. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь возможность приема детей в школы, не привязанные к месту жительства, начнется с 1 августа. Это позволит родителям размещать своих детей в учебных заведениях по своему выбору.
Если ребенок будет принят в школу за пределами микрорайона, ранее поданная заявка автоматически перенесется в новую выбранную школу. Это упростит обмен информацией и устранит бумажную волокиту.
Также с 1 августа начнет действовать государственная услуга по переводу учащихся из одной школы в другую. Теперь родители смогут изменить школу в электронном виде, не посещая никаких учреждений.
На все вопросы по электронной регистрации, выбору школы и заявкам можно получить ответы по телефонам 71-203-07-04 и 71-203-04-03 или через официальный канал в Telegram @mymaktab_uz. Источник информации: zamin.uz.