O‘zbekiston korrupsiyaga qarshi xalqaro bitimga qo‘shildi
O‘zbekiston rasmiy ravishda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha davlatlararo kengash tuzish haqidagi xalqaro bitimga qo‘shildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bitim 2013 yilda Minsk shahrida imzolangan bo‘lib, davlatlar o‘rtasida samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, tajriba almashish hamda kelishilgan chora-tadbirlarni qabul qilishni nazarda tutadi. Prezidentning 2025 yil 30 iyuldagi qaroriga muvofiq, mazkur bitim mamlakatimizning korrupsiyaga qarshi global harakatlarda faol ishtirokini ta’minlaydi.
Tashqi ishlar vazirligi ushbu shartnomani amalga oshirish bo‘yicha vakolatli organ sifatida belgilangan va tegishli ma’lumotlarni depozitariyga taqdim etish majburiyatini olgan. Shuningdek, Vazirlar Mahkamasi hamda boshqa mas’ul idoralarga bitim ijrosini ta’minlash vazifasi yuklatilgan.
Bitim kuchga kirgach, O‘zbekiston qonunchilikni muvofiqlashtirish, amaliy tashabbuslar hamda xalqaro loyihalarda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ushbu qadam mamlakatimizning jahon miqyosidagi antikorrupsion sherikliklarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Узбекистан присоединился к международной конвенции против коррупции
Узбекистан официально присоединился к международному соглашению о создании межгосударственного совета по борьбе с коррупцией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное соглашение было подписано в 2013 году в городе Минск и предполагает налаживание эффективного сотрудничества между государствами, обмен опытом и принятие согласованных мер. Согласно решению президента от 30 июля 2025 года, данное соглашение обеспечит активное участие нашей страны в глобальных инициативах по борьбе с коррупцией.
Министерство иностранных дел назначено уполномоченным органом для реализации данного соглашения и взяло на себя обязательство предоставлять соответствующую информацию депозитарию. Также на Кабинет Министров и другие ответственные органы возложена задача обеспечения исполнения соглашения.
После вступления соглашения в силу Узбекистан получит возможность согласовывать законодательство, участвовать в практических инициативах и международных проектах. Этот шаг будет способствовать дальнейшему укреплению антикоррупционного партнерства нашей страны на мировом уровне.