Elektr energiyasidagi yo‘qotishlarni hisoblash tartibi tasdiqlandi
Vazirlar Mahkamasi tomonidan elektr energiyasini ishlab chiqarish, uzatish va taqsimlash jarayonlarida yuzaga keladigan texnologik yo‘qotishlarni hisoblash va ularning ruxsat etilgan me’yorlarini tasdiqlash tartibi belgilandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi nizom elektr energiyasidagi texnologik sarflarni aniq hisoblash, normativlarni belgilash hamda vakolatli organlarning majburiyatlari va nazorat tartibini o‘z ichiga oladi. Shuningdek, tasdiqlangan me’yorlarni qayta ko‘rib chiqish mexanizmi ham joriy etiladi.
Endilikda, elektr tarmoqlari egalari, ya’ni elektr stansiyalari, uzatish va taqsimlash tizimlari operatorlari har bir texnologik sarfni mustaqil hisoblab, hisobot taqdim etadi. Ushbu ma’lumotlar Vazirlar Mahkamasi huzuridagi inspeksiyaning hududiy boshqarmalari tomonidan tekshiriladi va kelishtiriladi.
So‘ngra hisobotlar Energetika vazirligiga topshirilib, Energetika bozorini rivojlantirish agentligi tomonidan tasdiqlanadi. Texnologik yo‘qotishlar tarkibiga elektr energiyasining texnik yo‘qotishlari, tarmoq ob’ektlarining o‘z ehtiyojlari uchun ishlatilgan energiya hamda hisob tizimidagi ruxsat etilgan xatolar sababli yuzaga keladigan yo‘qotishlar kiradi.
Har yili 15 yanvargacha ob’ekt egalari Energetika vazirligiga quyidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan batafsil hisobot taqdim etishi shart: texnologik iste’molning ruxsat etilgan me’yorlari va oylik ko‘rsatkichlari, haqiqiy va ruxsat etilgan me’yorlar orasidagi farqlarning sabablari, kuzatilgan avariyalar, uzilishlar, ob-havo va boshqa favqulodda holatlar, shuningdek, elektr tarmoqlari ob’ektlarining ma’naviy eskirishi darajasi. Yangi nizomning asosiy maqsadi elektr energiyasidagi yo‘qotishlarni qat’iy nazoratga olish, tarmoqda shaffoflik va mas’uliyatni oshirishdir.
Mutaxassislarning fikricha, ushbu tartib energiya samaradorligini oshirish, texnik yo‘qotishlarni kamaytirish va sarf-xarajatlarni qisqartirishda muhim rol o‘ynaydi. Bu yangilik energetika sohasida faoliyat yurituvchi tashkilotlar hamda iste’molchilar uchun katta ahamiyatga ega bo‘lib, elektr tarmoqlarining samaradorligi va barqarorligini ta’minlashga xizmat qiladi.

Утвержден порядок расчета потерь электрической энергии
Правительством Республики Узбекистан установлен порядок расчета технологических потерь электрической энергии, возникающих в процессе производства, передачи и распределения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный новый регламент включает в себя точный расчет технологических затрат на электрическую энергию, установление нормативов, а также обязательства и контрольные процедуры уполномоченных органов. Также будет внедрен механизм пересмотра утвержденных норм.
Теперь владельцы электрических сетей, то есть операторы электростанций, систем передачи и распределения, будут самостоятельно рассчитывать каждую технологическую затрату и представлять отчет. Эти данные будут проверяться и согласовываться территориальными управлениями инспекции при Правительстве.
Затем отчеты будут переданы в Министерство энергетики и утверждены Агентством по развитию энергетического рынка. К технологическим потерям относятся технические потери электрической энергии, энергия, использованная объектами сети для собственных нужд, а также потери, возникающие из-за допустимых ошибок в учетной системе.
Каждый год до 15 января владельцы объектов обязаны представить в Министерство энергетики подробный отчет, содержащий следующие данные: допустимые нормы технологического потребления и месячные показатели, причины различий между фактическими и допустимыми нормами, зафиксированные аварии, отключения, погодные и другие чрезвычайные ситуации, а также уровень морального устаревания объектов электрических сетей. Основная цель нового регламента — строго контролировать потери электрической энергии, повышать прозрачность и ответственность в сети.
По мнению специалистов, данный порядок сыграет важную роль в повышении энергетической эффективности, снижении технических потерь и сокращении затрат. Эта новинка имеет большое значение для организаций, работающих в энергетической сфере, а также для потребителей, способствуя обеспечению эффективности и устойчивости электрических сетей.
То есть, в ближайшие годы результаты прозрачности и эффективного управления в сети будут явно ощущаться (источник: решение Правительства).