Toshkentdan Chorvoqgacha yangi yo‘l quriladi
Toshkent shahri bilan Chorvoq hududi o‘rtasida yangi avtomobil yo‘lini qurish loyihasi amalga oshiriladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi transport vaziri Ilhom Mahkamovning “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusiga ko‘ra, bu loyiha Toshkent viloyati, Toshkent shahri va Sirdaryo viloyati hududlarini qamrab oladi. Loyihaning maqsadi “Chorvoq-Chimyon” dam olish va rekreatsion zonasiga olib boruvchi transport infratuzilmasini yaxshilashdir.
Hozirda loyihaning konsepsiyasi tayyorlangan bo‘lib, u tanlov asosida amalga oshiriladi. Ishlar xalqaro miqyosdagi yetakchi kompaniyalar bilan hamkorlikda, davlat va xususiy sektorning sheriklik mexanizmi asosida bajariladi.
Transport vaziri Ilhom Mahkamovning ta’kidlashicha, mavjud yo‘nalishlarga ta’sir qilmasdan, Toshkentdan Chorvoq yo‘nalishigacha yangi avtomobil yo‘li qurish ishlari boshlanadi. Ushbu yo‘l fuqarolarga tez va qulay harakatlanish imkonini beradi, shuningdek, sayyohlar uchun katta qulaylik yaratadi.
Bundan tashqari, yangi infratuzilma investitsion va turistik jozibadorlikni oshirishga xizmat qiladi. Loyihaning amalga oshirilishi hududlararo transport aloqalarini rivojlantirish va mintaqaviy iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlashda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi (manba: O‘zbekiston 24).

В Ташкенте будет построена новая дорога до Чорвака
Проект строительства новой автомобильной дороги между городом Ташкент и районом Чорвак будет реализован. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра транспорта Республики Узбекистан Илхома Махкамова в интервью телеканалу "Узбекистан 24", этот проект охватывает территории Ташкентской области, города Ташкента и Сырдарьинской области. Цель проекта - улучшение транспортной инфраструктуры, ведущей в зону отдыха и рекреации "Чорвак-Чимйон".
В настоящее время концепция проекта готова и будет реализована на конкурсной основе. Работы будут выполняться в сотрудничестве с ведущими международными компаниями на основе механизма партнерства государственного и частного секторов.
Министр транспорта Илхом Махкамов отметил, что работы по строительству новой автомобильной дороги от Ташкента до Чорвака начнутся без влияния на существующие маршруты. Эта дорога обеспечит гражданам возможность быстрого и удобного передвижения, а также создаст большие удобства для туристов.
Кроме того, новая инфраструктура будет способствовать увеличению инвестиционной и туристической привлекательности. Реализация проекта будет иметь важное значение для развития межрегиональных транспортных связей и поддержки региональной экономики (источник: Узбекистан 24).