O‘zbekiston va Saudiya havo qatnovi kelishuvi tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan “Xalqaro shartnomani tasdiqlash to‘g‘risida” qaror qabul qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qarorga muvofiq, O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni hukumatlari o‘rtasidagi havo qatnoviga doir kelishuv rasmiy ravishda tasdiqlandi. Mazkur xalqaro bitim 2024 yil 22 oktyabr kuni Malayziya poytaxti Kuala-Lumpur shahrida imzolangan.
U ikki davlat o‘rtasidagi aviatsiya sohasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda. Kelishuv havo qatnovi sohasidagi munosabatlarni mustahkamlash, reyslar geografiyasini kengaytirish hamda yo‘lovchi va yuk tashish imkoniyatlarini oshirishga xizmat qiladi.
Prezident qaroriga ko‘ra, shartnomani amalga oshirish uchun mas’ul vakolatli idora sifatida O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi belgilandi. Shuningdek, Vazirlar Mahkamasi hamda tegishli vazirlik va tashkilotlar rahbarlariga kelishuvning barcha shartlari va talablarini amaliy bajarilishini qat’iy nazorat qilish vazifasi yuklatildi.
Bunday xalqaro kelishuvlar O‘zbekistonning transport va logistika salohiyatini oshirish bilan birga, mamlakatning xalqaro maydondagi mavqeini yanada mustahkamlaydi. Manba: zamin.uz

Узбекистан и Саудовская Аравия подтвердили соглашение о воздушном сообщении
Президент Республики Узбекистан принял решение о "Подтверждении международного договора". Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с этим решением, соглашение о воздушном сообщении между правительствами Узбекистана и Саудовской Аравии официально подтверждено. Данный международный договор был подписан 22 октября 2024 года в столице Малайзии, городе Куала-Лумпур.
Ожидается, что он выведет сотрудничество в области авиации между двумя государствами на новый уровень. Соглашение будет способствовать укреплению отношений в области воздушного сообщения, расширению географии рейсов, а также увеличению возможностей перевозки пассажиров и грузов.
Согласно решению президента, Министерство транспорта Республики Узбекистан назначено ответственным уполномоченным органом для реализации договора. Также правительству и руководителям соответствующих министерств и организаций была возложена задача строгого контроля за практическим выполнением всех условий и требований соглашения.
Такие международные соглашения, наряду с повышением транспортного и логистического потенциала Узбекистана, также укрепляют позиции страны на международной арене. Источник: zamin.uz