Qirg‘iziston O‘zbekiston gilam eksportida yetakchi bo‘ldi
O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi savdo aloqalari yil sayin mustahkamlanib bormoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning birinchi yarmida Qirg‘iziston O‘zbekistonning asosiy savdo hamkorlaridan biriga aylangan. Ayniqsa, gilamchilik sohasida ikki davlat o‘rtasidagi savdo ayirboshlash tez sur’atlarda rivojlanmoqda.
2025 yil yanvar-iyun oylarida O‘zbekiston xorijga jami 3,6 million kvadrat metr gilam eksport qilgan va uning umumiy qiymati 10,8 million AQSH dollarini tashkil qilgan. Eksport qilingan gilamning katta qismi, ya’ni 1 million 86 ming kvadrat metri aynan Qirg‘izistonga jo‘natilgan.
Bu holat O‘zbekistonning gilam mahsulotlari uchun Qirg‘iziston eng yirik bozorlaridan biri ekanligini ko‘rsatadi. Shuningdek, O‘zbekistondan gilam import qiluvchi boshqa asosiy davlatlar qatoriga Ozarbayjon, Afg‘oniston, Rossiya va Qozog‘iston kiradi.
Ularning import hajmi mos ravishda 969 ming, 725 ming, 429 ming va 334 ming kvadrat metrni tashkil etadi. Boshqa davlatlarga esa jami 61 ming kvadrat metr gilam eksport qilingan.
Ushbu raqamlar O‘zbekistonning mintaqaviy savdo va iqtisodiy hamkorlik imkoniyatlarining kengayib borayotganidan dalolat beradi. Manba: Milliy statistika qo‘mitasi, 2025 yil.

Кыргызстан стал лидером по экспорту ковров в Узбекистан
Торговые отношения между Узбекистаном и Кыргызстаном укрепляются с каждым годом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным Национального статистического комитета, в первой половине 2025 года Кыргызстан стал одним из основных торговых партнеров Узбекистана. Особенно быстро развивается торговля между двумя странами в области ковроделия.
В январе-июне 2025 года Узбекистан экспортировал за границу в общей сложности 3,6 миллиона квадратных метров ковров, общая стоимость которых составила 10,8 миллиона долларов США. Большая часть экспортированных ковров, а именно 1 миллион 86 тысяч квадратных метров, была отправлена именно в Кыргызстан.
Это свидетельствует о том, что Кыргызстан является одним из крупнейших рынков для узбекских ковровых изделий. Также к числу других основных стран-импортеров ковров из Узбекистана относятся Азербайджан, Афганистан, Россия и Казахстан.
Их объем импорта составляет соответственно 969 тысяч, 725 тысяч, 429 тысяч и 334 тысячи квадратных метров. В другие страны было экспортировано в общей сложности 61 тысяча квадратных метров ковров.
Эти цифры свидетельствуют о расширяющихся возможностях региональной торговли и экономического сотрудничества Узбекистана. Источник: Национальный статистический комитет, 2025 год.