Toshkentdan Chorvoq yo‘lini yangilash loyihasi boshlandi
Toshkentdan Chorvoq yo‘nalishida yangi avtomobil yo‘li qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Uz24.uz sayti xabar berdi. Transport vaziri Ilhom Mahkamov O‘zbekiston24 telekanaliga bergan intervyusida yangi yo‘l qurilishi loyihasi taqdim etilganini ma’lum qildi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, Chorvoq–Chimyon rekreatsion zonasi muhim turistik hududga aylangan va ushbu sohada katta investitsiyalar amalga oshirilmoqda. Mavjud yo‘lda tirbandlik ko‘paygani sabab yangi yo‘l qurilishi zarur bo‘ldi.
Prezident tomonidan Toshkent–Chorvoq avtomobil yo‘li qurilishi bo‘yicha qaror qabul qilingan. Dastlabki konsepsiya tayyorlangan va qurilish tender asosida, ilg‘or kompaniyalar ishtirokida, davlat va xususiy sektor hamkorligida amalga oshiriladi.
Yangi yo‘l qurilishi mavjud yo‘lga ta’sir qilmaydi, transport oqimini yengillashtiradi hamda infratuzilmaga zarar yetkazilmaydi. Ushbu loyiha hududdagi turizm sohasining rivojlanishiga katta hissa qo‘shishi kutilmoqda.

Запущен проект обновления дороги Ташкент-Чорвок
На направлении Ташкент–Чорвак планируется строительство новой автомобильной дороги. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом также сообщило Uz24.uz. Министр транспорта Ильхом Махкамов в интервью телеканалу Узбекистан 24 сообщил о представлении проекта строительства новой дороги.
По словам министра, рекреационная зона Чорвак–Чимьон стала важной туристической областью, и в этой сфере осуществляются большие инвестиции. Увеличение пробок на существующей дороге сделало необходимым строительство новой дороги.
Президентом принято решение о строительстве автомобильной дороги Ташкент–Чорвак. Первоначальная концепция подготовлена, и строительство будет осуществляться на основе тендера с участием передовых компаний в сотрудничестве государственного и частного секторов.
Строительство новой дороги не повлияет на существующую дорогу, облегчит транспортный поток и не нанесет ущерба инфраструктуре. Ожидается, что этот проект внесет значительный вклад в развитие туристической сферы региона.