O‘zbekistondagi madaniy dam olish bog‘laridagi texnik nosozlik yoki shubhali holatdagi attraksionlar haqida xabar berish endi yanada osonlashdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Buning uchun maxsus mobil ilova — “Attraksion nazorati” yaratildi. Ushbu ilova orqali har qanday foydalanuvchi o‘z hududidagi ko‘ngilochar maskanlardagi xavfli yoki nosoz attraksionlar haqida tezkor ma’lumot yuborishi mumkin.
Ilovadan foydalanish uchun avvalo ro‘yxatdan o‘tish talab etiladi. Keyin foydalanuvchi viloyat, tuman va bog‘ni tanlab, tahdid soluvchi qurilma haqida murojaat yuboradi.
Har bir murojaatning ko‘rib chiqilish jarayoni real vaqt rejimida kuzatib boriladi, bu esa xabar beruvchi uchun aniq ma’lumot olish imkonini yaratadi. Hozirda ilova faqat Android tizimida ishlaydigan qurilmalar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, uni bepul yuklab olish mumkin.
Bundan tashqari, murojaatlar Sanoat, radiatsiya va yadroviy xavfsizlik qo‘mitasining ishonch telefoni orqali ham qabul qilinadi. Telefon raqami: 71 203 02 39.
Ushbu xizmatlar aholi xavfsizligini ta’minlash va ko‘ngilochar obyektlardagi nosozliklarni o‘z vaqtida aniqlashga qaratilgan. Manba: zamin.uz

Сообщайте о неисправностях на аттракционах через приложение
Сообщать о технических неисправностях или подозрительных состояниях аттракционов в культурно-развлекательных парках Узбекистана стало еще проще. Об этом сообщает Zamin.uz.
Для этого было создано специальное мобильное приложение — «Контроль аттракционов». С помощью этого приложения любой пользователь может быстро отправить информацию о опасных или неисправных аттракционах в развлекательных заведениях своего региона.
Для использования приложения сначала требуется зарегистрироваться. Затем пользователь выбирает область, район и парк, после чего отправляет сообщение о угрожающем устройстве.
Процесс рассмотрения каждого обращения отслеживается в реальном времени, что позволяет сообщающему получать точную информацию. В настоящее время приложение предназначено только для устройств, работающих на системе Android, и его можно бесплатно скачать.
Кроме того, обращения также принимаются через доверительный телефон Комитета по промышленной, радиационной и ядерной безопасности. Номер телефона: 71 203 02 39.
Эти услуги направлены на обеспечение безопасности населения и своевременное выявление неисправностей в развлекательных объектах. Источник: zamin.uz