Mirziyoyev Turkmanistonga amaliy tashrif bilan bordi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4 avgust kuni Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning taklifiga binoan ushbu mamlakatga amaliy tashrif bilan yo‘l oldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident matbuot xizmati ma’lumot berdi. Prezident Mirziyoyev Avzada shahrida bo‘lib o‘tadigan BMTning dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan rivojlanayotgan davlatlar bo‘yicha uchinchi konferensiyasida ishtirok etadi.
Ushbu tadbir transport sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, savdo jarayonlarini soddalashtirish, iqtisodiy islohotlar, iqlim o‘zgarishi va ekologik xavflarga tayyorgarlik ko‘rish, shuningdek, barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish masalalariga bag‘ishlangan. Konferensiya yakunida Avzada siyosiy deklaratsiyasi va harakatlar dasturi qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rishga bag‘ishlangan tadbirda ham ishtirok etadi. Tashrif davomida Prezident ikki tomonlama uchrashuvlar va muzokaralar o‘tkazishi kutilmoqda.

Мирзиёев Туркманистону практическим визитом посетил
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 августа по приглашению президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова отправился с рабочим визитом в эту страну. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом проинформировала пресс-служба президента. Президент Мирзиёев примет участие в третьей конференции ООН по странам, не имеющим выхода к морю, которая пройдет в городе Авза.
Данное мероприятие посвящено вопросам укрепления сотрудничества в транспортной сфере, упрощения торговых процессов, экономических реформ, подготовки к изменениям климата и экологическим угрозам, а также реализации целей устойчивого развития. В конце конференции планируется принятие политической декларации и программы действий в Авзе.
Кроме того, Шавкат Мирзиёев также примет участие в мероприятии, посвященном подготовке к седьмой консультационной встрече глав государств Центральной Азии. В ходе визита ожидаются двусторонние встречи и переговоры президента.