Mirziyoyevga Turkmanistondan hamkorlik ordeni topshirildi
Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlik va qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlashga bag‘ishlangan muhim siyosiy tadbir BMTning dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha uchinchi konferensiyasi doirasida o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Turkmaniston tomonidan “Hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun” ordeni tantanali ravishda topshirildi (manba: president.uz). Davlat rahbari nutqida Turkmaniston xalqi milliy yetakchisi va Xalq Maslahati raisi Gurbanguli Berdimuhamedov, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov hamda turkman xalqiga chuqur minnatdorlik bildirdi.
U ushbu ordenni O‘zbekiston va uning ko‘p millatli xalqiga nisbatan alohida e’tibor va hurmat, shuningdek, mintaqadagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik tamoyillarini mustahkamlashdagi umumiy sa’y-harakatlarning tan olinishi sifatida qabul qilishini ta’kidladi. Shavkat Mirziyoyev so‘zlarida O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi strategik sheriklik so‘nggi yillarda sezilarli darajada rivojlanganini qayd etdi.
Bugungi kunda ikki davlat o‘zaro hurmat va qardoshlik an’analariga asoslanib, iqtisodiy va gumanitar sohalarda katta loyihalarni amalga oshirmoqda. Savdo-iqtisodiy aloqalar hamda sanoat kooperatsiyasi hajmi sezilarli darajada oshgan.
Davlat rahbari shuningdek, Gurbanguli Berdimuhamedov va boshqa mintaqa davlatlari rahbarlarining Markaziy Osiyoda tinchlik va barqaror rivojlanishga qo‘shgan hissasini yuqori baholadi. Xalqaro hamjamiyat bugungi kunda Markaziy Osiyoda integratsiya va sheriklikning yangi mintaqaviy modelining shakllanishini ijobiy qabul qilmoqda.
Nutqining yakunida Shavkat Mirziyoyev orden uchun yana bir bor minnatdorlik bildirar ekan, turkman xalqini BMT konferensiyasi bilan tabrikladi va joriy yil dekabr oyida Ashxobodda o‘tadigan Xalqaro tinchlik va ishonch yili doirasidagi sammit muvaffaqiyatli o‘tishini tiladi. O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi bu yuksak darajadagi hamkorlik mintaqada do‘stlik va taraqqiyot uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.
Ushbu voqea Markaziy Osiyo davlatlari uchun istiqbolli hamkorlik va rivojlanish yo‘llarini ochib beradi.

Мирзиёеву вручили орден сотрудничества из Туркменистана
В Центральной Азии прошло важное политическое мероприятие, посвященное укреплению регионального сотрудничества и добрососедских отношений, в рамках третьей конференции ООН по странам, не имеющим выхода к морю. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом мероприятии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев был торжественно награжден орденом «За вклад в развитие сотрудничества» от Туркменистана (источник: president.uz). В своем выступлении глава государства выразил глубокую благодарность народу Туркменистана, национальному лидеру и председателю Халк Маслахаты Гурбангулы Бердымухамедову, Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову и туркменскому народу.
Он подчеркнул, что принимает этот орден как признание особого внимания и уважения к Узбекистану и его многонациональному народу, а также как признание общих усилий по укреплению принципов дружбы, добрососедства и партнерства в регионе. Шавкат Мирзиёев отметил, что стратегическое партнерство между Узбекистаном и Туркменистаном за последние годы значительно развилось.
В настоящее время две страны реализуют крупные проекты в экономической и гуманитарной сферах, основываясь на традициях взаимного уважения и братства. Объем торгово-экономических связей и промышленной кооперации значительно увеличился.
Глава государства также высоко оценил вклад Гурбангулы Бердымухамедова и других руководителей стран региона в обеспечение мира и устойчивого развития в Центральной Азии. Международное сообщество сегодня положительно воспринимает формирование новой региональной модели интеграции и партнерства в Центральной Азии.
В завершение своего выступления Шавкат Мирзиёев еще раз выразил благодарность за орден, поздравил туркменский народ с конференцией ООН и пожелал успешного проведения саммита в рамках Года международного мира и доверия, который пройдет в декабре текущего года в Ашхабаде. Это высокоуровневое сотрудничество между Узбекистаном и Туркменистаном создает новые возможности для дружбы и развития в регионе.