Mirziyoyevga Turkmanistondan hamkorlik ordeni topshirildi
Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlik va qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlashga bag‘ishlangan muhim siyosiy tadbir BMTning dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha uchinchi konferensiyasi doirasida o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Turkmaniston tomonidan “Hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun” ordeni tantanali ravishda topshirildi (manba: president.uz). Davlat rahbari nutqida Turkmaniston xalqi milliy yetakchisi va Xalq Maslahati raisi Gurbanguli Berdimuhamedov, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov hamda turkman xalqiga chuqur minnatdorlik bildirdi.
U ushbu ordenni O‘zbekiston va uning ko‘p millatli xalqiga nisbatan alohida e’tibor va hurmat, shuningdek, mintaqadagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik tamoyillarini mustahkamlashdagi umumiy sa’y-harakatlarning tan olinishi sifatida qabul qilishini ta’kidladi. Shavkat Mirziyoyev so‘zlarida O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi strategik sheriklik so‘nggi yillarda sezilarli darajada rivojlanganini qayd etdi.
Bugungi kunda ikki davlat o‘zaro hurmat va qardoshlik an’analariga asoslanib, iqtisodiy va gumanitar sohalarda katta loyihalarni amalga oshirmoqda. Savdo-iqtisodiy aloqalar hamda sanoat kooperatsiyasi hajmi sezilarli darajada oshgan.
Davlat rahbari shuningdek, Gurbanguli Berdimuhamedov va boshqa mintaqa davlatlari rahbarlarining Markaziy Osiyoda tinchlik va barqaror rivojlanishga qo‘shgan hissasini yuqori baholadi. Xalqaro hamjamiyat bugungi kunda Markaziy Osiyoda integratsiya va sheriklikning yangi mintaqaviy modelining shakllanishini ijobiy qabul qilmoqda.
Nutqining yakunida Shavkat Mirziyoyev orden uchun yana bir bor minnatdorlik bildirar ekan, turkman xalqini BMT konferensiyasi bilan tabrikladi va joriy yil dekabr oyida Ashxobodda o‘tadigan Xalqaro tinchlik va ishonch yili doirasidagi sammit muvaffaqiyatli o‘tishini tiladi. O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi bu yuksak darajadagi hamkorlik mintaqada do‘stlik va taraqqiyot uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.
Ushbu voqea Markaziy Osiyo davlatlari uchun istiqbolli hamkorlik va rivojlanish yo‘llarini ochib beradi.
O‘zbekistonda 16-fevral kuni bulutli ob-havo kutilmoqda
16-fevral, dushanba kuni O‘zbekiston hududida ob-havo asosan bulutli bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin, kechga yaqin esa yog‘inning