O‘zbekistonga kelgan xorijliklar soni 3 barobarga oshdi
2025 yilning yanvar-iyun oylarida O‘zbekistonga turli davlatlardan kelgan sayyohlar soni sezilarli darajada oshdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu davrda tijorat maqsadida mamlakatimizga tashrif buyurgan xorijliklar soni 223,6 ming nafarga yetdi. Bu ko‘rsatkich 2024 yilning birinchi yarim yilligiga nisbatan 3,4 barobar yoki 158,6 ming nafarga ko‘pdir.
Eng ko‘p kelganlar Afg‘onistondan bo‘lib, ularning soni 207 536 nafarni tashkil etadi. Bu raqam umumiy xorijlik tashrif buyuruvchilar ichida mutlaq ko‘pchilikni tashkil etadi.
Shuningdek, Tojikistondan 12 244, Turkmanistondan 1 642, Rossiyadan 451, Turkiyadan 276 va Qozog‘istondan 255 nafar fuqarolar O‘zbekistonga kelgan. Keluvchilarning aksariyati tijorat, xizmat safari yoki ish bilan bog‘liq maqsadlarda tashrif buyurgan.
Afg‘oniston bilan chegaradagi hududlarda iqtisodiy aloqalarning mustahkamlanishi va savdo-iqtisodiy munosabatlarning faollashishi bu o‘sishga sabab bo‘lgan. Yaqin qo‘shni davlatlardan, xususan Tojikiston va Turkmanistondan keluvchilar sonining ham oshgani kuzatilmoqda.
Rossiya, Turkiya va Qozog‘istondan kelganlar soni kamroq bo‘lsa-da, ularning O‘zbekistondagi biznes loyihalarida ishtiroki muhim ahamiyatga ega. Mamlakatimizda xorijliklarga qulay infratuzilma yaratilgan, turizmni rivojlantirishga qaratilgan davlat dasturlari amalga oshirilmoqda, shuningdek, xavfsiz muhit ta’minlanmoqda.
Bu omillar tashrif buyuruvchilar sonining oshishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Manba: Milliy statistika qo‘mitasi, one.uz.

Количество иностранных граждан, прибывших в Узбекистан, увеличилось в 3 раза
В январе-июне 2025 года количество туристов, прибывших в Узбекистан из различных стран, значительно увеличилось. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным Национального статистического комитета, в этот период количество иностранцев, посетивших нашу страну с коммерческими целями, достигло 223,6 тысячи человек. Этот показатель в 3,4 раза или на 158,6 тысячи человек больше по сравнению с первым полугодием 2024 года.
Наибольшее количество прибывших из Афганистана, их число составляет 207 536 человек. Эта цифра составляет абсолютное большинство среди всех иностранных посетителей.
Кроме того, из Таджикистана прибыло 12 244, из Туркменистана 1 642, из России 451, из Турции 276 и из Казахстана 255 граждан. Большинство прибывших посетили Узбекистан с коммерческими, служебными или рабочими целями.
Укрепление экономических связей и активизация торгово-экономических отношений в приграничных районах с Афганистаном стали причиной этого роста. Также наблюдается увеличение числа прибывших из соседних государств, особенно из Таджикистана и Туркменистана.
Хотя количество прибывших из России, Турции и Казахстана меньше, их участие в бизнес-проектах в Узбекистане имеет важное значение. В нашей стране создана удобная инфраструктура для иностранцев, реализуются государственные программы, направленные на развитие туризма, а также обеспечивается безопасная среда.
Эти факторы положительно влияют на увеличение числа посетителей. Источник: Национальный статистический комитет, one.uz.