Mirziyoyev Turkmanistonda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmanistonga amaliy tashrifi doirasida mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha muhim uchrashuvlar o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Gurjiston bosh vaziri Irakliy Kobaxidze bilan bo‘lgan uchrashuvda savdo-iqtisodiyot, transport-logistika hamda madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Gruziya bosh vazirining joriy yil mart oyida O‘zbekistonga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar asosida amalga oshirilgan ishlar ijobiy baholandi.
Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Xalq maslahati raisi Gurbanguli Berdimuhamedov va Ozarboyjon bosh vaziri Ali Asadov bilan uch tomonlama uchrashuv o‘tkazdi. Unda energetika, transport, sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalarida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash va qo‘shma loyihalarni ilgari surish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda amaliy hamkorlikni rivojlantirish uchun bunday formatdagi muloqotlarni davom ettirishga kelishib olindi. Bundan tashqari, Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan uchrashdi.
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Tovar almashinuvi ortib borayotgani, sanoat, energetika, transport hamda qishloq va suv xo‘jaligi sohalaridagi kooperatsiya kengayib borayotgani ta’kidlandi.
Shuningdek, joriy yilda rejalashtirilgan hukumatlararo komissiyalar yig‘ilishlari, ishbilarmonlar kengashi, hududlar forumi va madaniy tadbirlarning samaradorligini ta’minlash muhimligi qayd etildi. Ushbu tashrif mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda yangi imkoniyatlar ochib berishi kutilmoqda.

Мирзиёев укрепил региональное сотрудничество в Туркменистане
В рамках практического визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Туркменистан состоялись важные встречи по развитию регионального сотрудничества. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече с премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе обсуждались вопросы расширения сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-логистической и культурно-гуманитарной сферах. Работы, проведенные на основе достигнутых соглашений во время визита премьер-министра Грузии в Узбекистан в марте текущего года, были положительно оценены.
Кроме того, Шавкат Мирзиёев провел трехстороннюю встречу с председателем Народного совета Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым и премьер-министром Азербайджана Али Асадовым. На ней рассматривались вопросы укрепления регионального сотрудничества в сферах энергетики, транспорта, промышленности и сельского хозяйства, а также продвижения совместных проектов.
На встрече было согласовано продолжать такие форматы общения для развития практического сотрудничества. Кроме того, Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым.
Обсуждались вопросы дальнейшего укрепления дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между Узбекистаном и Туркменистаном. Подчеркнуто, что товарообмен растет, а сотрудничество в сферах промышленности, энергетики, транспорта, а также в сельском и водном хозяйстве расширяется.
Также было отмечено важность обеспечения эффективности запланированных на текущий год заседаний межправительственных комиссий, деловых советов, форумов регионов и культурных мероприятий. Ожидается, что этот визит откроет новые возможности для развития регионального сотрудничества.