Bo‘stonliqda suv omboriga kanalizatsiya oqizildi, jarima qo‘yildi
Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida sodir bo‘lgan voqea ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Chorvoq suv omboridan chiqayotgan iflos va yomon hidli suv tasvirlari ko‘plab internet foydalanuvchilarini xavotirga soldi. Videoyozuvlarda kanalizatsiya quvurlarining to‘g‘ridan to‘g‘ri suv omboriga ulanganligi aniq ko‘rindi.
Bu holat nafaqat hayrat, balki jiddiy xavotir uyg‘otdi. O‘tkazilgan surishtiruvlar natijasida Burchmulla mahallasiga yaqin hududda ayrim fuqarolar kanalizatsiya, yomg‘ir va sug‘orish suvlarini to‘g‘ridan to‘g‘ri Chorvoq suv omboriga oqizish uchun maxsus ariqlar qazib, plastik quvurlar o‘rnatgani ma’lum bo‘ldi.
Bu esa ekologik muvozanatga va ommaviy salomatlikka katta zarar yetkazadi. Ekologik nazorat organlari, ichki ishlar va jinoyat-profilaktika xizmatlari hamkorligida olib borilgan tekshiruvlar natijasida suv omboriga javobgar bo‘lgan xodimga nisbatan qonuniy chora ko‘rildi.
Unga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 82-moddasi 2-qismi asosida ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilib, 4 million 120 ming so‘m jarima solindi. Shuningdek, mutaxassislar tomonidan noqonuniy qazilgan ariqlar va o‘rnatilgan kanalizatsiya quvurlari butunlay olib tashlandi.
Ushbu voqea ekologik qoidalarga rioya qilmaslik jamiyat xavfsizligiga jiddiy tahdid solishini yana bir bor ko‘rsatdi. Davlat organlari bunday holatlarga nisbatan qat’iy choralar ko‘rishda davom etadi (manba: zamin.uz).

В Бостонлике в водохранилище сбросили канализацию, наложен штраф
Событие, произошедшее в районе Бостонлык Ташкентской области, вызвало широкие обсуждения в социальных сетях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Изображения грязной и зловонной воды, выходящей из водохранилища Чорвоқ, обеспокоили многих пользователей интернета. На видеозаписях было четко видно, что канализационные трубы напрямую соединены с водохранилищем.
Эта ситуация вызвала не только удивление, но и серьезную озабоченность. В результате проведенного расследования выяснилось, что вблизи махалли Бurchmulla некоторые граждане вырыли специальные канавы для сброса сточных, дождевых и поливочных вод напрямую в водохранилище Чорвоқ и установили пластиковые трубы.
Это наносит большой ущерб экологическому балансу и общественному здоровью. В результате проверок, проведенных в сотрудничестве с органами экологического контроля, внутренних дел и службы профилактики преступлений, были приняты законные меры в отношении ответственного сотрудника водохранилища.
На него был составлен административный протокол на основании части 2 статьи 82 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, и ему был наложен штраф в размере 4 миллиона 120 тысяч сумов. Кроме того, незаконно вырытые канавы и установленные канализационные трубы были полностью демонтированы специалистами.
Это событие еще раз показало, что несоблюдение экологических норм представляет серьезную угрозу безопасности общества. Государственные органы продолжат принимать строгие меры в отношении таких случаев (источник: zamin.uz).