Abituriyentlar 8 avgustga qadar oliy ta’lim muassasalari va ta’lim yo‘nalishlarini tanlashi zarur. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Buning uchun my.uzbmb.uz saytidagi «Oliy va professional ta’lim muassasalariga qabul» bo‘limiga kirib, «Xizmatdan foydalanish» tugmasini bosish lozim. Keyin «OTM tanlash» bo‘limiga o‘tiladi.
Dastlab abituriyent «Tanlov ustuvorligi» hamda «Maqsadli qabul» parametrlarini belgilaydi. Shundan so‘ng, test topshirgan fanlar majmuasi va ta’lim tiliga mos ravishda, beshtagacha oliy ta’lim muassasasi va ta’lim yo‘nalishini ta’lim shakli bilan birga tanlash mumkin.
Tanlovdan so‘ng «Saqlash» tugmasi bosiladi va ma’lumotlarni tasdiqlash uchun abituriyentning telefon raqamiga SMS xabar yuboriladi. SMSdagi kod dasturga kiritilgach, ma’lumotlar rasmiy ravishda tasdiqlanadi.
Ma’lumotlar tasdiqlangach, «Abituriyent qayd varaqasi» hosil bo‘ladi. Unda tanlov ustuvorligi, ta’lim shakllari, oliy ta’lim muassasalari va tanlangan yo‘nalishlar aks etadi.
Qayd varaqani yuklab olish tugmasi orqali abituriyent o‘ziga kerakli hujjatni olishi mumkin. Ta’lim yo‘nalishlarini tanlash muddati tugaguncha abituriyent o‘z ma’lumotlarini o‘zgartirishi va qayd varaqasini qayta yuklab olishi mumkin.
Talabalikka tavsiya etilgan yoki tavsiya etilmaganlik haqidagi yakuniy natijalar ta’lim yo‘nalishlari tanlovi to‘liq yakunlangach, bir hafta ichida e’lon qilinadi. O‘tgan yilgi o‘tish ballari asosida qaysi OTMga kirish mumkinligini aniqlash uchun quyidagi botlardan foydalanish mumkin: @mandat_javobbot, @e_uzbmb_mandatbot va @bmb_natijabot.

Абитуриенты должны выбрать ВУЗ до 8 августа
Абитуриенты должны выбрать высшие учебные заведения и направления обучения до 8 августа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Для этого необходимо зайти в раздел «Прием в высшие и профессиональные учебные заведения» на сайте my.uzbmb.uz и нажать кнопку «Воспользоваться услугой». Затем перейдите в раздел «Выбор ВУЗа».
Сначала абитуриент устанавливает параметры «Приоритет выбора» и «Целевой прием». После этого можно выбрать до пяти высших учебных заведений и направлений обучения в соответствии с набором предметов, на которые сданы тесты, и языком обучения, вместе с формой обучения.
После выбора нажимается кнопка «Сохранить», и на телефон абитуриента отправляется SMS-сообщение для подтверждения данных. После ввода кода из SMS в программу данные официально подтверждаются.
После подтверждения данных формируется «Лист регистрации абитуриента». В нем отражаются приоритет выбора, формы обучения, высшие учебные заведения и выбранные направления.
Абитуриент может получить необходимый документ через кнопку загрузки листа регистрации. До окончания срока выбора направлений обучения абитуриент может изменить свои данные и заново загрузить лист регистрации.
Окончательные результаты о том, рекомендован ли абитуриент к зачислению или нет, будут опубликованы в течение недели после полного завершения выбора направлений обучения. Для определения, в какой ВУЗ можно поступить на основе проходных баллов прошлого года, можно воспользоваться следующими ботами: @mandat_javobbot, @e_uzbmb_mandatbot и @bmb_natijabot.