O‘zbekistonda hayvonlarni majburiy ro‘yxatga olish joriy etiladi
2026 yil 7 avgustdan boshlab O‘zbekistonda hayvonlarni majburiy ro‘yxatga olish tartibi rasmiy ravishda joriy etiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tartib «Hayvonlarni identifikatsiya qilish, ro‘yxatga olish va monitoring qilish to‘g‘risida»gi qonun asosida tashkil etilgan bo‘lib, u joriy yilda qabul qilindi va bir yil o‘tib to‘liq kuchga kirishi belgilangan. Qonunga ko‘ra, hayvon egalari — shaxslar, tashkilotlar va fermer xo‘jaliklari — o‘z parvarishidagi barcha hayvonlarni hisobga olishlari shart.
Bu tartib hayvonlarga oid nazoratni kuchaytirish, xavfsizlik va sanitariya talablarini yaxshilash maqsadida joriy etilmoqda. Ro‘yxatga olish hayvonlarning kasalliklarini oldini olish, noqonuniy savdoni cheklash va tashlab ketilgan hayvonlarning taqdirini nazorat qilish imkonini beradi.
Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi huzuridagi Identifikatsiya markazi bu jarayonni boshqaradi. Markaz barcha ma’lumotlarni elektron axborot bazasida real vaqt rejimida saqlaydi va tegishli idoralarga taqdim etadi.
Qonunning 12-moddasining 2-qismi 2028 yil 1 yanvardan kuchga kiradi. Unda hayvon egalari quyidagi majburiyatlarga rioya qilishi lozim: hayvonlarni identifikatsiya qilish va hisobga olish talablarini bajarish, hayvon soni, joylashuvi yoki egasining o‘zgarishi haqida o‘z vaqtida ma’lumot berish hamda ro‘yxatdan o‘tmagan hayvonlarni saqlamaslik va ko‘paytirishga yo‘l qo‘ymaslik.
Identifikatsiya jarayonida hayvonlarga maxsus chiplar yoki yorliqlar o‘rnatiladi. Bu texnologiyalar hayvonlar va ularning egalari haqidagi aniq ma’lumotlarni olishga yordam beradi, shuningdek, yo‘qolgan hayvonlarni topishda katta ahamiyatga ega.
Yangi qonun hayvon boqadigan har bir fuqaroning mas’uliyatini oshiradi va insonparvarlik tamoyillariga mos keladi. Har bir jonzotning huquqlari va himoyasini ta’minlash uchun bunday tizimlar zarurdir.

В Узбекистане вводится обязательная регистрация животных
С 7 августа 2026 года в Узбекистане официально вводится порядок обязательной регистрации животных. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный порядок основан на законе «О идентификации, регистрации и мониторинге животных», который был принят в этом году и должен вступить в полную силу через год. Согласно закону, владельцы животных — физические лица, организации и фермерские хозяйства — обязаны учитывать всех животных, находящихся у них на содержании.
Этот порядок вводится с целью усиления контроля за животными, улучшения требований безопасности и санитарии. Регистрация позволит предотвратить заболевания животных, ограничить незаконную торговлю и контролировать судьбу брошенных животных.
Процессом будет управлять Центр идентификации при Комитете по ветеринарии и развитию животноводства. Центр будет хранить всю информацию в электронной базе данных в режиме реального времени и предоставлять ее соответствующим органам.
Часть 2 статьи 12 закона вступит в силу с 1 января 2028 года. В ней указано, что владельцы животных должны соблюдать следующие обязательства: выполнять требования по идентификации и учету животных, своевременно информировать о изменениях в количестве, местоположении или владельце животных, а также не содержать и не допускать размножения незарегистрированных животных.
В процессе идентификации животным будут устанавливать специальные чипы или ярлыки. Эти технологии помогут получить точную информацию о животных и их владельцах, а также имеют большое значение при поиске пропавших животных.
Новый закон повысит ответственность каждого гражданина, занимающегося разведением животных, и соответствует принципам гуманности. Такие системы необходимы для обеспечения прав и защиты каждого существа.