So‘nggi yillarda mamlakatimizda xalq tabobatini rivojlantirish, soha mutaxassislarining malakasini oshirish va uni zamonaviy tibbiyot tizimiga integratsiya qilish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda 150 dan ortiq tadbirkorlik subyektlari tegishli litsenziya asosida xalq tabobati sohasida samarali faoliyat yuritmoqda. Shu bilan birga, soxta tabiblar sonining ortib borayotgani xavotir uyg‘otmoqda.
Ular litsenziyasiz, tasdiqlanmagan va ruxsat etilmagan usullardan foydalangan holda kasalliklarga tashxis qo‘yish va davolash bilan shug‘ullanmoqda. Ayniqsa, ijtimoiy tarmoqlarda o‘zini g‘ayritabiiy qobiliyatga ega deb tanishtirgan, sinovdan o‘tmagan xizmatlar taklif qilayotgan shaxslarning faolligi oshmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligi bunday holatlarning milliy klinik protokol va standartlarga mutlaqo mos kelmasligini bildiradi. Shuningdek, litsenziyasiz faoliyat yuritayotganlarning xizmatlaridan foydalanish inson salomatligi uchun katta xavf tug‘dirishini ta’kidlaydi.

Деятельность ложных целителей угрожает здоровью
В последние годы в нашей стране проводятся широкомасштабные работы по развитию народной медицины, повышению квалификации специалистов в этой области и интеграции ее в современную медицинскую систему. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время более 150 субъектов предпринимательства эффективно работают в области народной медицины на основании соответствующей лицензии. В то же время вызывает беспокойство растущее число ложных целителей.
Они занимаются диагностикой и лечением заболеваний, используя нелицензированные, неподтвержденные и неразрешенные методы. Особенно активизировались лица, которые представляют себя как обладающие необычными способностями и предлагают непроверенные услуги в социальных сетях.
Министерство здравоохранения заявляет, что такие случаи абсолютно не соответствуют национальным клиническим протоколам и стандартам. Также подчеркивается, что использование услуг лиц, работающих без лицензии, представляет собой серьезную угрозу для здоровья человека.
По этой причине населению рекомендуется пользоваться услугами только специалистов, имеющих официальную лицензию. Источник: министерство здравоохранения.