Prezident Shavkat Mirziyoyev ta’lim sohasida adolat va teng imkoniyatlarni ta’minlash maqsadida yangi tashabbusni e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda abituriyentlar oliy ta’lim muassasalariga kirishda beshta oliygohni tanlash huquqiga ega bo‘ladi. Agar ular tanlagan beshta oliygohdan birortasiga kira olmasa, uning ballari boshqa oliygohdagi bo‘sh o‘ringa mos kelsa, o‘sha muassasa rektori uni shartnoma asosida qabul qilishi mumkin.
Bu yangi tizim davlat va xususiy ta’lim muassasalari o‘rtasida sog‘lom raqobatni shakllantirishga xizmat qiladi. Shuningdek, rektorlarning vakolatlari kengaytiriladi va ularning mas’uliyati oshiriladi.
Rektorlar o‘zlari tayinlaydigan o‘rinbosarlarning yillik ish rejalarini oliygoh kengashida himoya qilishi majburiy bo‘ladi. Yangi O‘zbekiston universitetida qo‘llanayotgan baholash tizimi endi barcha oliygohlarga joriy etiladi.
Universitetlarning moliyalashtirilishi ularning to‘plagan ballariga qarab amalga oshiriladi. Ballar ishga joylashish darajasi, ilmiy tadqiqotlar, maqolalar va grantlar asosida beriladi.
Masalan, Qarshi texnika universiteti 85 foiz ball to‘plasa, davlatdan ajratilgan mablag‘ga qo‘shimcha 20 foiz bonus oladi, 56 foizdan kam bo‘lsa, mablag‘ kamaytiriladi. Ijtimoiy va ilmiy yo‘nalishdagi oliygohlar maxsus mezonlar bo‘yicha baholanadi.
Prezident mutaxassislarga reyting mezonlarini qayta ishlab chiqishni topshirdi. Yangi tartibda o‘zini o‘zi band qilgan bitiruvchilar ishga joylashtirishda hisobga olinmaydi.
Shuningdek, rektorlar va prorektorlar maxsus tayyorlov kurslaridan o‘tadi, eng yaxshi nomzodlar malaka oshirish uchun Garvard universitetiga yuboriladi. Rektorlarga superkontrakt miqdorini mustaqil belgilash, professor-o‘qituvchilarni shtat bo‘yicha erkin taqsimlash va o‘z budjetini boshqarish imkoniyatlari beriladi.
Shu bilan Yangi O‘zbekiston ta’lim tizimida muhim islohotlar boshlangan bo‘lib, bu nafaqat yoshlar, balki ta’lim muassasalari rahbarlari uchun yangi imkoniyatlar yaratadi (manba: zamin.uz).

Абитуриенты имеют право выбрать пять вузов
Президент Шавкат Мирзиёев объявил о новой инициативе с целью обеспечения справедливости и равных возможностей в сфере образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь абитуриенты будут иметь право выбирать пять вузов при поступлении в высшие учебные заведения. Если они не смогут поступить ни в один из выбранных пяти вузов, и их баллы соответствуют свободному месту в другом вузе, ректор этого учебного заведения может принять их на основании контракта.
Эта новая система будет способствовать формированию здоровой конкуренции между государственными и частными учебными заведениями. Кроме того, полномочия ректоров будут расширены, а их ответственность увеличена.
Ректоры будут обязаны защищать годовые планы работы своих назначаемых заместителей на заседании совета вуза. Система оценки, применяемая в Университете Нового Узбекистана, теперь будет внедрена во всех вузах.
Финансирование университетов будет осуществляться в зависимости от набранных ими баллов. Баллы будут начисляться на основе уровня трудоустройства, научных исследований, статей и грантов.
Например, если Каршинский технический университет наберет 85 процентов баллов, он получит дополнительный 20-процентный бонус к средствам, выделенным государством, а если баллы будут ниже 56 процентов, финансирование будет сокращено. Учебные заведения в социальных и научных направлениях будут оцениваться по специальным критериям.
Президент поручил специалистам пересмотреть критерии рейтинга. В новом порядке самозанятые выпускники не будут учитываться при трудоустройстве.
Кроме того, ректоры и проректоры пройдут специальные курсы подготовки, а лучшие кандидаты будут отправлены на повышение квалификации в Гарвардский университет. Ректорам будут предоставлены возможности самостоятельно устанавливать размер суперконтракта, свободно распределять преподавателей по штатам и управлять своим бюджетом.
Таким образом, в системе образования Нового Узбекистана начались важные реформы, которые создадут новые возможности не только для молодежи, но и для руководителей образовательных учреждений (источник: zamin.uz)