Talabalar uchun kasbiy imtihonlar 12-13 avgustda bo‘ladi
O‘zbekiston oliy ta’lim tizimida o‘qishni ko‘chirish jarayoni bo‘yicha muhim yangiliklar e’lon qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, xorijiy davlatlardagi hamda mamlakatimizdagi xorijiy va nodavlat oliy ta’lim muassasalaridan davlat oliy ta’lim muassasalarining iqtidor talab qiladigan yo‘nalishlariga o‘qishini ko‘chirishni istagan talabalar uchun kasbiy (ijodiy) imtihon sanasi belgilandi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur imtihonlar 2025 yil 12 va 13 avgust kunlari o‘tkaziladi.
Bu imtihonlar talabalar uchun nafaqat bilimini namoyish etish, balki kelajakdagi ta’lim yo‘lini aniqlashda muhim ahamiyatga ega. Talabalar imtihonda ishtirok etish uchun maxsus ruxsatnoma olishlari shart.
Ruxsatnomalar Bilimni baholash agentligining my.uzbmb.uz saytidagi shaxsiy kabinet orqali taqdim etiladi. Unda imtihonning o‘tkazilish joyi, sanasi va vaqti aniq ko‘rsatiladi.
Imtihon kuni talabalar ruxsatnomada belgilangan vaqtdan kechikmasdan kelishlari zarur. Ularda shaxsni tasdiqlovchi hujjat — pasport yoki ID-karta hamda ruxsatnoma bo‘lishi kerak.
Agar bu talablar bajarilmasa, abituriyent imtihonga kiritilmaydi. Kasbiy (ijodiy) imtihonlar asosan san’at, sport, jurnalistika, dizayn kabi yo‘nalishlarda o‘tkaziladi.
Bu sohalarda nazariy bilim bilan birga amaliy ko‘nikma va ijodiy yondashuv ham baholanadi. Shuningdek, talabalar ona tili, matematika va tarix fanlaridan test sinovlarini ham topshirishlari lozim.
Agar test sinovida qatnashilmasa, kasbiy imtihondan olingan ballar hisobga olinmaydi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, imtihonga tayyorlanish jarayonida bilimni mustahkamlash bilan birga psixologik tayyorgarlik ham muhimdir.
Chunki imtihon kuni hayajon natijaga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Kasbiy (ijodiy) imtihonlarning asosiy maqsadi tanlangan yo‘nalishga mos iqtidor, qobiliyat va amaliy malaka mavjudligini aniqlashdan iborat.
Shunday qilib, 12 va 13 avgust kunlari o‘tkaziladigan bu imtihonlar ko‘plab talabalar hayotida hal qiluvchi ahamiyatga ega. Ular uchun bu nafaqat sinov, balki orzularga erishish yo‘lida muhim qadamdadir.

Профессиональные экзамены для студентов пройдут 12-13 августа
В системе высшего образования Узбекистана были объявлены важные новости о процессе перевода на учебу. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, для студентов, желающих перевести учебу из зарубежных стран, а также из иностранных и частных высших учебных заведений нашей страны в государственные высшие учебные заведения по направлениям, требующим таланта, была назначена дата профессионального (творческого) экзамена. Согласно официальной информации, эти экзамены будут проводиться 12 и 13 августа 2025 года.
Эти экзамены имеют важное значение для студентов не только для демонстрации своих знаний, но и для определения будущего образовательного пути. Студенты должны получить специальное разрешение для участия в экзамене.
Разрешения предоставляются через личный кабинет на сайте агентства по оценке знаний my.uzbmb.uz. В нем будет точно указано место, дата и время проведения экзамена.
В день экзамена студенты должны прийти без опоздания в указанное в разрешении время. У них должны быть удостоверяющие личность документы — паспорт или ID-карта, а также разрешение.
Если эти требования не будут выполнены, абитуриент не будет допущен к экзамену. Профессиональные (творческие) экзамены проводятся в основном по направлениям искусства, спорта, журналистики, дизайна.
В этих областях оцениваются не только теоретические знания, но и практические навыки и творческий подход. Кроме того, студенты должны также сдавать тесты по родному языку, математике и истории.
Если не участвовать в тестировании, баллы, полученные на профессиональном экзамене, не будут учитываться. Специалисты подчеркивают, что в процессе подготовки к экзамену важно не только укрепление знаний, но и психологическая подготовка.
Поскольку в день экзамена волнение может негативно сказаться на результате. Основная цель профессиональных (творческих) экзаменов заключается в определении наличия таланта, способностей и практических навыков, соответствующих выбранному направлению.
Таким образом, эти экзамены, проводимые 12 и 13 августа, имеют решающее значение в жизни многих студентов. Для них это не только испытание, но и важный шаг на пути к осуществлению мечты.