O‘zbekistonda meva va rezavor yetishtirish oshdi
O‘zbekistonda qulupnay va boshqa rezavor mevalar yetishtirish hajmi yil sayin oshib bormoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining 2025 yil yanvar-iyun oylaridagi ma’lumotlariga ko‘ra, barcha turdagi xo‘jaliklar tomonidan jami 1 million 151,3 ming tonna meva va rezavor mevalar yetishtirilgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 6,6 foizga ko‘pdir.
Mutaxassislar meva hosilining o‘sishini zamonaviy sug‘orish texnologiyalari, intensiv bog‘dorchilik usullari va tomorqa sohasidagi islohotlar bilan izohlamoqda. Fermer xo‘jaliklari 463,9 ming tonna, dehqon va tomorqa xo‘jaliklari 661,3 ming tonna, qishloq xo‘jaligi tashkilotlari esa 26,1 ming tonna hosil yetishtirgan.
Bu raqamlar O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi sohasida rivojlanish va samaradorlikning oshayotganidan dalolat beradi. Meva va rezavorlar yetishtirish hajmining oshishi iste’molchilar uchun sifatli va tabiiy mahsulotlarning ko‘payishini ta’minlaydi hamda eksport salohiyatini mustahkamlaydi.

В Узбекистане увеличилось производство фруктов и ягод
В Узбекистане объем производства клубники и других ягод ежегодно увеличивается. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным Национального статистического комитета за январь-июнь 2025 года, все виды хозяйств произвели в общей сложности 1 миллион 151,3 тысячи тонн фруктов и ягод. Этот показатель на 6,6 процента больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Специалисты объясняют рост урожая фруктов современными технологиями орошения, интенсивными методами садоводства и реформами в области приусадебного хозяйства. Фермерские хозяйства произвели 463,9 тысячи тонн, крестьянские и приусадебные хозяйства — 661,3 тысячи тонн, а сельскохозяйственные организации — 26,1 тысячи тонн урожая.
Эти цифры свидетельствуют о росте развития и эффективности сельского хозяйства Узбекистана. Увеличение объема производства фруктов и ягод обеспечивает рост качественной и натуральной продукции для потребителей, а также укрепляет экспортный потенциал.