Toshkent shahrida issiqlik va issiq suv tariflari bosqichma-bosqich oshirilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yaqin yillarda poytaxt aholisi bu xizmatlar uchun ko‘proq to‘lov qilishga majbur bo‘ladi. 12 avgust kuni shahar xalq deputatlari kengashining yig‘ilishida Veolia Energy Tashkent kompaniyasi rahbari Sevara Pardayeva bu borada batafsil ma’lumot berdi.
Hozirda aholi bazaviy tarifning atigi 18 foizini to‘laydi, qolgan qismi esa shahar budjeti hisobidan subsidiya qilinadi. Hukumat 2030 yilgacha subsidiya berishni to‘liq bekor qilishni maqsad qilgan.
Shu sababli, keyingi besh yil ichida tariflar to‘liq to‘lov darajasiga ko‘tarilishi rejalashtirilmoqda. 2019 yilda davlat va xususiy sektor o‘rtasida hamkorlik dasturi asosida tariflarni har yili kamida 30 foizga oshirish ko‘zda tutilgan edi, ammo amalda bu jarayon 2022 yildan boshlangan.
2024 yilda tariflar birinchi marta 30 foizga oshirilgan, oldingi yili esa ikki marta 15 foizdan oshirish amalga oshirilgan. 2025 yil 1 oktyabrdan esa tariflar yana 15 foizga ko‘tarilishi mumkin.
Masalan, ko‘p qavatli uylarda yashovchilar uchun issiqlik narxi hozirgi 121 617 so‘mdan 139 ming so‘mgacha yetishi mumkin. Pardayeva yuridik shaxslar va davlat korxonalari o‘rtasidagi tarif farqini tanqid qildi.
Hozirgi vaqtda davlat korxonalari bir gigakaloriya uchun 801 ming so‘m, xususiy yuridik shaxslar esa atigi 241 ming so‘m to‘laydi. Bu farqning asosiy yukini aholi va davlat budjeti o‘z zimmasiga olmoqda.
O‘tgan yili yuridik shaxslar uchun tariflarni 50 foizga oshirish taklif qilingan, ammo faqat 15 foiz qabul qilingan. Bu holat kompaniyaga yiliga 75 milliard so‘m zarar yetkazgan.
Shu sababli, bu yil yuridik shaxslar uchun tariflarni 40 foiz, davlat korxonalari uchun esa 19 foizga oshirish taklif qilinmoqda. Agar bu tasdiqlansa, yuridik shaxslar uchun tarif 342,3 ming so‘mga, davlat tashkilotlari uchun esa 954,3 ming so‘mga yetadi.
Xulosa qilib aytganda, Toshkentda issiqlik va issiq suv tariflari bosqichma-bosqich oshirilishi natijasida, aholining va biznesning to‘lovlari sezilarli darajada ko‘payadi. Mutasaddilar bu jarayonni bozor mexanizmlariga moslash va budjet yukini kamaytirish yo‘lida zarur qadam deb baholamoqda.
Shu bilan birga, bu o‘zgarishlar aholiga qo‘shimcha moliyaviy yuk bo‘lib tushishi mumkin. Manba: Gazeta.uz.

В Ташкенте тарифы на тепло будут постепенно повышаться
В Ташкенте планируется поэтапное повышение тарифов на тепло и горячую воду. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ближайшие годы жители столицы будут вынуждены платить больше за эти услуги. 12 августа на заседании городского совета народных депутатов руководитель компании Veolia Energy Tashkent Севара Пардаева предоставила подробную информацию по этому вопросу.
В настоящее время население платит всего 18 процентов базового тарифа, остальная часть субсидируется за счет городского бюджета. Правительство поставило цель полностью отменить субсидирование к 2030 году.
По этой причине в течение следующих пяти лет тарифы планируется поднять до полного уровня оплаты. В 2019 году в рамках программы сотрудничества между государственным и частным секторами было предусмотрено ежегодное повышение тарифов как минимум на 30 процентов, однако на практике этот процесс начался только с 2022 года.
В 2024 году тарифы впервые были повышены на 30 процентов, а в предыдущем году дважды на 15 процентов. С 1 октября 2025 года тарифы могут быть снова повышены на 15 процентов.
Например, для жителей многоквартирных домов цена на тепло может вырасти с нынешних 121 617 сумов до 139 тысяч сумов. Пардаева раскритиковала разницу в тарифах между юридическими лицами и государственными предприятиями.
В настоящее время государственные предприятия платят 801 тысячу сумов за одну гигакалорию, в то время как частные юридические лица всего 241 тысячу сумов. Основная нагрузка этой разницы ложится на население и государственный бюджет.
В прошлом году было предложено увеличить тарифы для юридических лиц на 50 процентов, однако было принято только 15 процентов. Эта ситуация нанесла компании убыток в 75 миллиардов сумов в год.
По этой причине в этом году предлагается увеличить тарифы для юридических лиц на 40 процентов, а для государственных предприятий на 19 процентов. Если это будет утверждено, тариф для юридических лиц составит 342,3 тысячи сумов, а для государственных организаций — 954,3 тысячи сумов.
В заключение, в результате поэтапного повышения тарифов на тепло и горячую воду в Ташкенте, платежи населения и бизнеса значительно возрастут. Ответственные лица оценивают этот процесс как необходимый шаг к адаптации к рыночным механизмам и снижению бюджетной нагрузки.
В то же время эти изменения могут стать дополнительной финансовой нагрузкой для населения. Источник: Gazeta.uz.