Jahon savdo qoidalari tez o‘zgarayotgan, logistika zanjirlarida uzilishlar davom etayotgan hozirgi davrda to‘qimachilik sohasini samarali rivojlantirish uchun yangi yondashuvlar zarurligi ta’kidlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shunday sharoitda davlat rahbari yangi institut – Yengil sanoatni rivojlantirish agentligini tashkil etishni e’lon qildi. Ushbu agentlik to‘qimachilik, charm va ipak sanoatlarini rivojlantirish, ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish hamda eksport salohiyatini kuchaytirishga mas’ul bo‘ladi.
Agentlik rahbari sifatida Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Nozimjon Xolmurodov tayinlandi. Agentlik qoshida tajribali va nufuzli tadbirkorlardan iborat kengash tuziladi.
Shuningdek, maxsus jamg‘arma tashkil etilib, unga 200 million dollar yo‘naltirilishi belgilandi. Ushbu jamg‘arma orqali to‘qimachilik korxonalariga arzon aylanma mablag‘lar ajratiladi.
Davlat rahbari agentlikka tadbirkorlar bilan bevosita muloqot qilish, ishlab chiqarish va eksportda tannarxni pasaytirish bo‘yicha aniq yechimlar ishlab chiqishni topshirdi. Bundan tashqari, bojxona hududida qayta ishlash rejimi orqali tayyor mahsulot eksportini ikki baravarga oshirish, past quvvatda ishlayotgan korxonalarni sog‘lomlashtirish hamda tarmoqda kooperatsiyani kengaytirish vazifalari belgilandi.
Xalqaro konsultantlar bilan hamkorlikda to‘qimachilik sanoatini 2030 yilga qadar rivojlantirish dasturi tayyorlanadi. Shuningdek, charm, ipak va gilamchilik tarmoqlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha ham aniq takliflar ishlab chiqilishi rejalashtirilgan.
Davlat rahbari yig‘ilishda mas’ullarga murojaat qilib, hozirgi murakkab sharoitda budjetga qo‘shimcha tushum keltirish qiyinligini ta’kidladi va ko‘rsatilayotgan yordamga yarasha aniq natijalar bo‘lishi zarurligini bildirdi. Ushbu vazifalar ijrosi ustidan qat’iy va tizimli nazorat o‘rnatilishi belgilandi.
Yangi agentlik va uning kengashi davlat qo‘llab-quvvatlashini samarali foydalanib, to‘qimachilik va yengil sanoat tarmoqlarini raqobatbardosh darajaga olib chiqishi kutilmoqda (manba: zamin.uz).

Агентство по развитию легкой промышленности было создано
В условиях быстро меняющихся мировых торговых правил и продолжающихся сбоев в логистических цепочках подчеркивается необходимость новых подходов для эффективного развития текстильной отрасли. Об этом сообщает Zamin.uz.
В таких условиях глава государства объявил о создании нового института – Агентства по развитию легкой промышленности. Это агентство будет отвечать за развитие текстильной, кожевенной и шелковой промышленности, увеличение производственных мощностей и укрепление экспортного потенциала.
Руководителем агентства назначен первый заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Нозимжон Холмуродов. При агентстве будет создан совет, состоящий из опытных и авторитетных предпринимателей.
Также будет создан специальный фонд, в который будет направлено 200 миллионов долларов. Через этот фонд текстильным предприятиям будут выделены дешевые оборотные средства.
Глава государства поручил агентству разработать конкретные решения по снижению себестоимости в производстве и экспорте, а также наладить прямое взаимодействие с предпринимателями. Кроме того, были определены задачи по увеличению экспорта готовой продукции в два раза через режим переработки на таможенной территории, оздоровлению предприятий с низкой мощностью и расширению кооперации в отрасли.
Совместно с международными консультантами будет подготовлена программа развития текстильной промышленности до 2030 года. Также планируется разработать конкретные предложения по модернизации кожевенной, шелковой и ковровой отраслей.
На заседании глава государства обратился к ответственным лицам, отметив, что в текущих сложных условиях трудно обеспечить дополнительные поступления в бюджет, и необходимо, чтобы результаты оказываемой помощи были ощутимыми. Было определено установить строгий и системный контроль за выполнением этих задач.
Ожидается, что новое агентство и его совет, эффективно используя государственную поддержку, выведут текстильную и легкую промышленность на конкурентоспособный уровень (источник: zamin.uz)