“O‘tukchu” o‘tkazish punkti yopildi, “Apkan” ochildi
Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasidagi chegarada joylashgan “O‘tukchu” nazorat-o‘tkazish punkti vaqtincha yopildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning o‘rnida “Apkan” chegara o‘tish punkti faoliyat boshladi. Bu haqda Qirg‘iz Respublikasi Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi Chegara xizmati xabar berdi.
Endilikda chegarani kesib o‘tmoqchi bo‘lgan fuqarolar va transport vositalari “Apkan” vaqtinchalik o‘tish punktiga yo‘naltiriladi. Ushbu o‘tish joyi har kuni soat 07:00 dan 23:00 gacha ishlaydi.
“Apkan” chegara o‘tish punkti faqat Qirg‘iziston va O‘zbekiston fuqarolari uchun mo‘ljallangan. Chegara xizmati fuqarolarga ushbu o‘zgarish haqida oldindan xabardor bo‘lishlarini va safarlarini shunga muvofiq rejalashtirishlarini tavsiya etmoqda.
Bu yangi tartib chegarani o‘tish jarayonini yanada samarali va tartibli qilishga qaratilgan. Batafsil ma’lumotni Qirg‘iz Respublikasi Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi Chegara xizmatining rasmiy manbalaridan olish mumkin.

“Отключающий” пропускной пункт закрыт, “Апкан” открыт
Контрольный пункт “Отукчу”, расположенный на границе между Кыргызстаном и Узбекистаном, временно закрыт. Об этом сообщает Zamin.uz.
На его месте начал работать контрольный пункт “Апкан”. Об этом сообщила Государственная пограничная служба Государственного комитета национальной безопасности Кыргызской Республики.
Теперь граждане и транспортные средства, желающие пересечь границу, будут направлены на временный пункт пропуска “Апкан”. Этот пункт работает каждый день с 07:00 до 23:00.
Контрольный пункт “Апкан” предназначен только для граждан Кыргызстана и Узбекистана. Пограничная служба рекомендует гражданам заранее быть в курсе этих изменений и планировать свои поездки соответственно.
Этот новый порядок направлен на то, чтобы сделать процесс пересечения границы более эффективным и упорядоченным. Подробную информацию можно получить из официальных источников Государственной пограничной службы Государственного комитета национальной безопасности Кыргызской Республики.