Abituriyentlar apellyatsiya arizalarini topshiradi boshlanadi
Oliy ta’lim muassasalari bakalavriat yo‘nalishlariga kirish test sinovlari natijalaridan norozi bo‘lgan abituriyentlar uchun apellyatsiya berish tartibi va muddatlari e’lon qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bilim va malakalarni baholash agentligi ma’lumotiga ko‘ra, shikoyat arizalari 15 avgustdan 24 avgustgacha, ya’ni o‘n kun davomida onlayn tarzda qabul qilinadi. Apellyatsiya arizalari my.uzbmb.uz sayti orqali shaxsiy kabinetdan topshirilishi lozim.
Shikoyat berish huquqiga ega bo‘lish uchun abituriyent test sinovida ishtirok etgan va undan chetlatilmagan bo‘lishi talab etiladi. Ariza yuborilgach, har bir abituriyentga uni ko‘rib chiqish kuni va vaqti haqida xabarnoma beriladi.
Belgilangan sanada abituriyent shaxsini tasdiqlovchi hujjat hamda xabarnomani olib, Bilim va malakalarni baholash agentligi yoki xabarnomada ko‘rsatilgan manzilga kelishi shart. Apellyatsiya shikoyatlarini ko‘rib chiqish jarayoni joriy yilning 21 avgustidan boshlanadi.
Mutasaddilar ta’kidlaganidek, belgilangan qoidalarga qat’iy rioya qilish har bir ishtirokchining huquqini to‘liq himoya qilishga xizmat qiladi. Ma’lumot manbai: bilim.uzbmb.uz.

Абитуриенты подают апелляционные заявления начинается
Объявлены порядок и сроки подачи апелляций для абитуриентов, недовольных результатами вступительных тестов на бакалавриат в учреждениях высшего образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Агентства по оценке знаний и квалификаций, жалобы принимаются в онлайн-режиме с 15 по 24 августа, то есть в течение десяти дней. Апелляционные заявления должны подаваться через личный кабинет на сайте my.uzbmb.uz.
Для того чтобы иметь право на подачу жалобы, абитуриент должен был участвовать в тестировании и не быть отстранённым от него. После подачи заявления каждому абитуриенту будет направлено уведомление с датой и временем рассмотрения.
В назначенный день абитуриент обязан прийти в Агентство по оценке знаний и квалификаций или по адресу, указанному в уведомлении, имея при себе документ, удостоверяющий личность, и само уведомление. Рассмотрение апелляций начнётся 21 августа текущего года.
Как отметили ответственные лица, строгое соблюдение установленных правил служит полной защите прав каждого участника. Источник информации: bilim.uzbmb.uz.