Mirziyoyev chiqindilarni qayta ishlashni rivojlantirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 14-avgust kuni chiqindilarni qayta ishlashni rivojlantirish va sohada samaradorlikni oshirishga oid chora-tadbirlar taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Muloqotda chiqindilarni yig‘ish, tashish va qayta ishlash tizimini zamonaviylashtirish zarurligi ta’kidlandi. Mamlakatda aholi turmush darajasi va ekologik holatni yaxshilash maqsadida yangi usullar joriy etilishi ma’lum qilindi.
Mas’ullar ma’lumotlariga ko‘ra, maishiy chiqindilarning taxminan to‘rtdan biri qog‘oz, plastik, rezina, shisha va to‘qimachilik qoldiqlaridan iborat. Ushbu xomashyo turlarini qayta ishlash orqali yiliga kamida bir trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarish imkoniyati mavjudligi aytildi.
Bu sohada xususiy sektor va xorijiy sarmoyadorlarning ishtirokini kengaytirish rejalashtirilgan. Shuningdek, qurilish, kimyo sanoati chiqindilari, elektron qurilmalar va texnik moylar kabi qayta ishlanmaydigan chiqindilarning ham katta zaxirasi borligi qayd etildi.
Ularni qayta ishlash texnologiyalarini joriy etish orqali yangi ish o‘rinlari yaratish va iqtisodiy samaradorlikni oshirish mumkinligi ta’kidlandi. Chiqindilarni olib ketish xizmati aholining to‘liq ehtiyojini qondirishi zarurligi alohida ta’kidlandi.
Shu maqsadda har bir mahallada chiqindi texnikasining kelishi va harakatini onlayn tarzda kuzatish imkoniyati yaratish vazifasi qo‘yildi. Bu esa aholi vaqtini tejash va xizmat sifatini oshirishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, ijtimoiy muassasalar va mahallalarni zarur chiqindi konteynerlari bilan to‘liq ta’minlash bo‘yicha ikki yillik dastur ishlab chiqilishi belgilandi. Yoshlarda ekologik madaniyatni bolalar bog‘chasidan boshlab shakllantirish, o‘quv dasturlariga atrof-muhit muhofazasi mavzularini kiritish lozimligi ta’kidlandi.

Мирзиёев развил переработку отходов
Президент Шавкат Мирзиёев 14 августа ознакомился с презентацией мер по развитию переработки отходов и повышению эффективности в этой сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе обсуждения было подчеркнуто необходимость модернизации системы сбора, транспортировки и переработки отходов. Было сообщено о внедрении новых методов с целью улучшения уровня жизни населения и экологической ситуации в стране.
По данным ответственных лиц, примерно четверть бытовых отходов состоит из остатков бумаги, пластика, резины, стекла и текстиля. Было отмечено, что переработка этих видов сырья позволит ежегодно производить продукцию на сумму не менее одного триллиона сумов.
Планируется расширение участия частного сектора и иностранных инвесторов в этой сфере. Также отмечено, что имеется большой запас неперерабатываемых отходов, таких как строительные, химические отходы, электронные устройства и технические масла.
Подчеркнуто, что внедрение технологий переработки этих отходов позволит создавать новые рабочие места и повысить экономическую эффективность. Особое внимание уделено необходимости полного удовлетворения потребностей населения в услугах по вывозу отходов.
В этой связи поставлена задача создать возможность онлайн-отслеживания прибытия и движения техники для вывоза отходов в каждом районе. Это позволит экономить время населения и повысить качество услуг.
Кроме того, предусмотрена разработка двухлетней программы по полному обеспечению социальных учреждений и районов необходимыми контейнерами для отходов. Было подчеркнуто, что экологическая культура у молодежи должна формироваться с детского сада, а в учебные программы необходимо включать темы охраны окружающей среды.