O‘zbekistonda jinoyat protsessi doirasida qo‘llaniladigan majburlov choralarining tizimi yanada takomillashtirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2025 yil 15 avgustda qabul qilingan qonun (O‘RQ–1081) bilan bir qator qonun hujjatlariga muhim o‘zgartishlar va qo‘shimchalar kiritildi. Ushbu qonunga ko‘ra, sud ayrim shaxslarning O‘zbekistondan vaqtincha chiqish huquqini cheklash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Bu chora qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llanilmagan, ammo gumon qilinuvchi, ayblanuvchi yoki sudlanuvchining suddan uzrsiz ravishda qochish xavfi bo‘lgan hollarda qo‘llaniladi. Endilikda prokuror, tergovchi yoki surishtiruvchi ushbu cheklovni qo‘llash uchun sudga iltimosnoma bilan murojaat qilishi va unda asosli sabablarni aniq ko‘rsatishi shart hisoblanadi.
Sud iltimosnomani olgach, 8 soat ichida yopiq sud majlisida uni ko‘rib chiqadi. Sudya mazkur holatni o‘rganib, chiqish huquqini vaqtincha cheklash yoki rad etish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
Ushbu qarorga nisbatan shikoyat yoki protest berish muddati 48 soatni tashkil etadi. Qonun rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab kuchga kiradi.

Суд имеет право временно ограничить право на выезд
В Узбекистане была усовершенствована система мер принуждения, применяемых в рамках уголовного процесса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Законом (ОЗ–1081), принятым 15 августа 2025 года, внесены важные изменения и дополнения в ряд законодательных актов. Согласно этому закону, суд получает возможность временно ограничивать право некоторых лиц на выезд из Узбекистана.
Эта мера применяется в случаях, когда мера пресечения в виде заключения под стражу не применяется, но существует риск без уважительных причин уклонения подозреваемого, обвиняемого или подсудимого от суда. Теперь прокурор, следователь или дознаватель обязаны обратиться в суд с ходатайством о применении данного ограничения и четко указать обоснованные причины.
После получения ходатайства суд рассматривает его в закрытом судебном заседании в течение 8 часов. Судья изучает обстоятельства и принимает решение о временном ограничении права выезда или об отказе в этом.
Срок подачи жалобы или протеста на это решение составляет 48 часов. Закон вступает в силу с момента официального опубликования.
Данная процедура направлена на снижение риска уклонения в уголовных делах и повышение эффективности судебных процессов. Новый механизм особенно позволяет усилить контроль над лицами, у которых во время следствия высока вероятность уклонения от суда.