Oliy ta’lim kontrakti soliqdan to‘liq ozod qilindi
O‘zbekistonda oliy ta’lim muassasalarida kontrakt to‘lovlari bo‘yicha soliq imtiyozlarida yangi tartib joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Davlat soliq qo‘mitasining qaroriga muvofiq, endi ota-onalar farzandining yoshidan qat’iy nazar kontrakt to‘lovlarini amalga oshirganda, bu xarajatlar daromad solig‘idan ozod qilinadi. Oldingi tartibda bu imtiyozlar faqat 26 yoshgacha bo‘lgan talabalar yoki ularning turmush o‘rtog‘iga tegishli edi.
Yangi qoidaga ko‘ra, farzandining ta’limi uchun to‘lov qilgan ota-ona soliqdan to‘liq ozod qilinadi, yosh chegarasi bekor qilindi. Soliq kodeksiga muvofiq, jismoniy shaxslar ish haqi va boshqa daromadlari hisobidan amalga oshirilgan kontrakt to‘lovlari daromad solig‘idan ozod etiladi.
Bu imtiyozlar nafaqat talaba o‘ziga, balki ota-onasiga ham, shuningdek, 26 yoshdan kichik turmush o‘rtog‘iga ham beriladi. Mutasaddilar bu o‘zgarish ota-onalarning moliyaviy yukini kamaytirish, ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirish va yoshlarni o‘qishga rag‘batlantirish uchun muhim ekanligini ta’kidlashmoqda.
Ushbu yangilik minglab oilalar uchun katta yengillik sifatida qabul qilinmoqda (manba: davlat soliq qo‘mitasi).

Высшее образование по контракту полностью освобождено от налогов
В Узбекистане введён новый порядок налоговых льгот по оплате контрактов в высших учебных заведениях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению Государственного налогового комитета, теперь родители, оплачивающие контракт вне зависимости от возраста ребёнка, освобождаются от налога на доходы. Ранее эти льготы распространялись только на студентов до 26 лет или их супругов.
По новому правилу, родитель, оплачивающий обучение ребёнка, полностью освобождается от налога, возрастной предел отменён. В соответствии с Налоговым кодексом, физические лица освобождаются от налога на доходы по оплате контрактов, произведённой из заработной платы и других доходов.
Эти льготы предоставляются не только самому студенту, но и родителям, а также супругу младше 26 лет. Ответственные лица подчёркивают, что эти изменения важны для снижения финансовой нагрузки на родителей, расширения возможностей получения образования и стимулирования молодёжи к учёбе.
Эта новость воспринимается как большое облегчение для тысяч семей (источник: Государственный налоговый комитет).