Ka’baning kisvasi O‘zbekistonga olib kelingan
Saudiya Arabistonidan muqaddas Ka’baning eshigiga tegishli bo‘lgan yopinchiq, ya’ni kisvaning to‘liq qismi yurtimizga olib kelindi. Ushbu noyob artefakt Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyida alohida ekspozitsiya sifatida namoyish etilishi rejalashtirilmoqda.
Ma’lumki, Ka’ba har yili yangi kisva bilan qoplanadi va u musulmonlar uchun muqaddas hamda ruhiy qadriyat sifatida qabul qilinadi. Shuning uchun uning kichik bir parchasi ham butun musulmon olamida katta ahamiyatga ega.
Joriy yilning fevral oyida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Saudiya Arabistoni haj va umra ishlari vaziri Tavfiq bin Favzon ar-Rabia boshchiligidagi delegatsiyani qabul qilgan edi. Ushbu uchrashuvda davlat rahbariga Saudiya podshohi Salmon Ol Saud tomonidan yurtimiz xalqiga bag‘ishlangan muqaddas Ka’baning kisvasining bir parchasi topshirilgan edi.
Vaqt o‘tishi bilan butun eshik qismi, ya’ni Ka’baning eng qadrli qoplamasi O‘zbekistonga yetkazildi. Mutaxassislar bu voqeani mamlakatimiz tarixidagi muhim diniy va madaniy hodisa sifatida baholamoqda.
Chunki mazkur artefakt nafaqat musulmonlar uchun muqaddaslik ramzi, balki O‘zbekistonning islom sivilizatsiyasidagi o‘rni va ahamiyatining yana bir tasdig‘idir. Islom sivilizatsiyasi markazi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu yopinchiq muzeyda keng ko‘lamda namoyish etilib, minglab ziyoratchi va tadqiqotchilar uchun ochiq bo‘ladi.
Bu orqali musulmon dunyosi tarixi, muqaddas Ka’baning ahamiyati hamda Saudiya bilan hamkorlikning ramziy qimmati yanada keng yoritiladi. Ta’kidlash lozimki, bu hadya ikki davlat o‘rtasidagi diniy va madaniy aloqalarning mustahkamlanishidan darak beradi.
Saudiya podshohligi va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlik natijasida yurtimiz tarixiy merosi va musulmon sivilizatsiyasi bilan bog‘liq eksponatlar yanada boyib bormoqda. (Manba: zamin.uz)

Кисва Каабы привезена в Узбекистан
Из Саудовской Аравии в нашу страну была доставлена полная часть покрывала, то есть кисвы, священных дверей Каабы. Этот уникальный артефакт планируется выставить в музее Центра исламской цивилизации в виде отдельной экспозиции.
Известно, что Кааба ежегодно покрывается новым кисвой, которая воспринимается мусульманами как священная и духовная ценность. Поэтому даже небольшой её фрагмент имеет большое значение для всего мусульманского мира.
В феврале текущего года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял делегацию во главе с министром по делам хаджа и умры Саудовской Аравии Тауфиком бин Фавзоном ар-Рабией. Во время этой встречи главе государства был передан фрагмент кисвы священной Каабы, посвящённый народу нашей страны, от короля Саудовской Аравии Салмана ибн Абдул-Азиза Аль Сауда.
Со временем была доставлена вся дверная часть, то есть самая ценная часть покрывала Каабы, в Узбекистан. Специалисты оценивают это событие как важное религиозное и культурное событие в истории нашей страны.
Потому что данный артефакт является не только символом святости для мусульман, но и ещё одним подтверждением места и значения Узбекистана в исламской цивилизации. По данным Центра исламской цивилизации, это покрывало будет широко выставлено в музее и открыто для тысяч паломников и исследователей.
Таким образом, история мусульманского мира, значение священной Каабы и символическая ценность сотрудничества с Саудовской Аравией будут освещены ещё шире. Следует подчеркнуть, что этот дар свидетельствует об укреплении религиозных и культурных связей между двумя государствами.
В результате сотрудничества между Саудовской Аравией и Узбекистаном историческое наследие нашей страны и экспонаты, связанные с мусульманской цивилизацией, становятся всё богаче. (Источник: zamin.uz)