Qarshida samolyot qidiruv-o‘quvi muvaffaqiyatli o‘tdi
Qarshi shahrida parvozlarni qidiruv va qutqaruv ishlarini ta’minlashga qaratilgan amaliy o‘quv mashg‘uloti bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mashg‘ulotlar favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlik darajasini oshirish, xodimlar va texnik vositalarning muvofiqlashtirilishini sinash maqsadida tashkil etildi. Mashg‘ulot ssenariysiga ko‘ra, bortida 150 nafar yo‘lovchi va 5 nafar ekipaj a’zosi bo‘lgan yirik samolyot qo‘nishdan oldin signal uzatishni to‘xtatadi va aerodromdan 12 kilometr masofada radar ekranlaridan yo‘qoladi.
Bu holat katta halokat yuz berishi mumkinligini ko‘rsatadi. Shundan kelib chiqib, oldindan ishlab chiqilgan reja asosida belgilangan kuch va vositalar favqulodda vaziyat joyini izlash, aniqlash va hal qilish uchun yo‘naltirildi.
Har bir xizmat o‘z vazifasini aniq va tizimli bajarishi talab etildi. O‘quv mashg‘ulotlarida jami 150 nafar xodim ishtirok etdi.
Turli idora va xizmatlardan 22 ta maxsus texnika jalb qilindi. Qarshi aeroportining 80 nafar malakali xodimi va 7 ta maxsus texnikasi faol qatnashdi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bunday mashg‘ulotlar xavfsizlik tizimini mustahkamlashda, favqulodda vaziyatlarda tezkor va samarali harakat qilishda muhim ahamiyatga ega. Ayniqsa, yirik yo‘lovchi samolyotlar bilan bog‘liq favqulodda holatlarda jamoaviy va aniq harakatlar insonlarning hayotini saqlab qolishda asosiy omil hisoblanadi.

Перед самолетом поисково-тренировочное занятие прошло успешно
В городе Карши прошли практические учебные занятия, направленные на обеспечение поисково-спасательных работ при полетах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данные занятия были организованы с целью повышения уровня готовности к чрезвычайным ситуациям, а также проверки координации сотрудников и технических средств. Согласно сценарию учений, крупный самолет с 150 пассажирами и 5 членами экипажа на борту прекращает передачу сигнала перед посадкой и исчезает с радарных экранов в 12 километрах от аэродрома.
Эта ситуация указывает на возможность крупной катастрофы. Исходя из этого, согласно заранее разработанному плану, определенные силы и средства были направлены на поиск, обнаружение и решение чрезвычайной ситуации.
Требовалось, чтобы каждая служба выполняла свои задачи четко и системно. В учебных занятиях приняли участие всего 150 сотрудников.
Было привлечено 22 единицы специальной техники из различных ведомств и служб. Активное участие приняли 80 квалифицированных сотрудников аэропорта Карши и 7 единиц специальной техники.
По словам специалистов, такие учения имеют важное значение для укрепления системы безопасности, а также для быстрого и эффективного реагирования в чрезвычайных ситуациях. Особенно в случае чрезвычайных ситуаций с крупными пассажирскими самолетами коллективные и точные действия являются основным фактором сохранения жизни людей.