2025-yil talabalari uchun yotoqxona arizasi qachon ochiladi?
Oliy ta’lim muassasalariga kirgan abituriyentlar uchun talabalar turar-joyiga joylashish har doim muhim masalalardan biri hisoblanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2025/2026-o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalariga kirish test sinovlari natijalari, ya’ni mandatlar e’lon qilindi. Biroq, 1-kursga qabul qilingan yoshlar orasida yotoqxona uchun ariza berish imkoniyati qachon ochilishi haqida savollar ko‘p uchramoqda.
Har bir talabalikka tavsiya etilgan yosh davlat oliy ta’lim muassasalari qoshidagi talabalar turar-joyiga joylashish huquqiga ega. Bu jarayon Davlat xizmatlari markazlari yoki my.gov.uz portali orqali onlayn amalga oshiriladi.
Hozirda esa 1-bosqichga tavsiya etilganlarning ma’lumotlari “Talabalar turar-joyi” axborot tizimiga kiritilish jarayoni davom etmoqda. Shuning uchun yotoqxona uchun ariza yuborish xizmati hali yo‘lga qo‘yilmadi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, tizim to‘liq yangilanib, zarur ma’lumotlar bazasiga kiritilgach, abituriyentlar ariza topshirish imkoniga ega bo‘ladi. Xizmat faoliyati boshlanishi haqida qo‘shimcha ma’lumot tegishli idoralar tomonidan alohida e’lon qilinadi.
Shuningdek, vazirlik reglamentiga muvofiq, talabalar turar-joyiga avvalo imtiyozga ega bo‘lgan talabgorlar joylashtiriladi. Keyin esa bo‘sh joylar navbat asosida umumiy ro‘yxatdagi talabalarga taqsimlanadi.
1-kursga qabul qilingan talabalar uchun yotoqxonalarning 55-65 foizigacha joy ajratilishi rejalashtirilgan. Bu esa ko‘plab yoshlar uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.

Когда откроется подача заявок на общежитие для студентов 2025 года?
Для абитуриентов, поступивших в высшие учебные заведения, размещение в студенческом общежитии всегда является одним из важных вопросов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Результаты вступительных тестов, то есть мандаты, на 2025/2026 учебный год в высшие учебные заведения уже объявлены. Однако среди молодых людей, принятых на первый курс, часто возникают вопросы о том, когда откроется возможность подачи заявок на общежитие.
Каждый студент, рекомендованный к зачислению, имеет право на размещение в студенческом общежитии при государственном высшем учебном заведении. Этот процесс осуществляется онлайн через Центры государственных услуг или портал my.gov.uz.
В настоящее время продолжается процесс внесения данных рекомендованных на первый этап в информационную систему «Студенческое общежитие». Поэтому услуга подачи заявок на общежитие пока не запущена.
Согласно официальной информации, после полного обновления системы и внесения необходимых данных в базу, абитуриенты смогут подавать заявки. Дополнительная информация о начале работы услуги будет отдельно объявлена соответствующими органами.
Кроме того, в соответствии с регламентом министерства, в студенческое общежитие в первую очередь размещаются абитуриенты, имеющие льготы. Затем свободные места распределяются по очереди среди студентов из общего списка.
Для студентов, принятых на первый курс, планируется выделить до 55-65 процентов мест в общежитиях. Это создаст дополнительные возможности для многих молодых людей.