O‘zbekistonda ekologik yig‘im joriy etiladi
O‘zbekistonda ekologik yig‘imni joriy etish bo‘yicha yangi tashabbuslar ishlab chiqilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ekologiya vazirligi tomonidan Prezidentga taqdim etilgan reja asosida, mamlakatda atrof-muhitni muhofaza qilish va chiqindilarni samarali boshqarish maqsadida ekologik yig‘imni qo‘llash imkoniyatlari aniqlangan. Ushbu yig‘im asosan olti turdagi tovarlarga tatbiq etilishi ko‘zda tutilgan.
Ularga batareyka va akkumulyatorlar, transport vositalari, shu jumladan avtomashinalar, moylash materiallari, qadoq mahsulotlari va turli paketlar, shinalar hamda rezina kameralar va shisha mahsulotlari kiradi. Hozirda chiqindilarning katta qismi poligonlarga yuborilmoqda, bu esa resurslardan samarali foydalanish imkonini cheklaydi.
Qayta ishlash darajasi hali past bo‘lib, masalan, shinalar 17 foiz, shisha 6,3 foiz va plastmassa 11,2 foiz qayta ishlanmoqda. Yillik chiqindi hajmi esa quyidagicha: plastmassa 1,8 million tonna, elektron chiqindi 144 ming tonna, shisha 647 ming tonna, moy 250 tonna va rezina 217 ming dona.
Mutaxassislar fikricha, 2035 yilga kelib elektron chiqindilar hajmi yana 10 ming tonnaga oshishi kutilmoqda. Bu holat atrof-muhitni muhofaza qilishning ahamiyatini yanada oshiradi hamda ekologik yig‘imni joriy etish zaruratini ko‘rsatadi.

В Узбекистане вводится экологический сбор
В Узбекистане разрабатываются новые инициативы по введению экологического сбора. Об этом сообщает Zamin.uz.
На основе плана, представленного Министерством экологии Президенту, в стране определены возможности применения экологического сбора с целью охраны окружающей среды и эффективного управления отходами. Предполагается, что данный сбор будет применяться в основном к шести видам товаров.
К ним относятся батарейки и аккумуляторы, транспортные средства, включая автомобили, смазочные материалы, упаковочные изделия и различные пакеты, шины и резиновые камеры, а также стеклянная продукция. В настоящее время большая часть отходов отправляется на полигоны, что ограничивает возможности эффективного использования ресурсов.
Уровень переработки пока низкий: например, перерабатывается 17 процентов шин, 6,3 процента стекла и 11,2 процента пластика. Годовой объем отходов составляет: пластика — 1,8 миллиона тонн, электронных отходов — 144 тысячи тонн, стекла — 647 тысяч тонн, масла — 250 тонн и резины — 217 тысяч штук.
По мнению специалистов, к 2035 году объем электронных отходов увеличится еще на 10 тысяч тонн. Эта ситуация повышает важность охраны окружающей среды и показывает необходимость введения экологического сбора.