2025/2026 o‘quv yilidan boshlab O‘zbekistondagi davlat oliy ta’lim muassasalarida kontrakt narxining oshirilishi mumkinligi haqida ijtimoiy tarmoqlarda turli xabarlar tarqalmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Biroq, Vazirlar Mahkamasi vakili Nazokat Abduqunduzova bu yil uchun kontrakt narxini oshirish bo‘yicha hech qanday rasmiy qaror qabul qilinmagani va hozircha narxlar o‘zgarishsiz qolishini ma’lum qildi. Shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab kontrakt narxi 15 foizga oshirilgani haqida xabarlar tarqaldi.
Abduqunduzova ta’kidlaganidek, JIDU moliyaviy mustaqil oliy ta’lim muassasasi bo‘lgani sababli kontrakt narxini o‘z mustaqil qarori bilan belgilaydi. O‘zbekistonda shunday 40 dan ortiq moliyaviy mustaqil oliy ta’lim muassasalari mavjud.
Hozirgi vaqtda abituriyentlarga yaqin kunlarda yangi yo‘nalishlarni tanlash imkoniyati berilishi kutilmoqda. Bundan tashqari, “super-kontrakt” miqdorida ham o‘zgarishlar bo‘lishi mumkinligi aytilmoqda.
Bularning barchasi oliy ta’lim muassasalarining vakolatlari doirasida amalga oshiriladi. Shu sababli, abituriyentlar va ularning oilalari kontrakt narxi va moliyaviy sharoatlar bo‘yicha yangiliklarni diqqat bilan kuzatib borishlari zarur.

Стоимость контракта в высшем образовании пока не увеличивается
С 2025/2026 учебного года в государственных высших учебных заведениях Узбекистана могут повысить стоимость контрактов, о чем распространяются различные сообщения в социальных сетях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако представитель Кабинета Министров Назокат Абдукундусова заявила, что в этом году не было принято официального решения о повышении стоимости контрактов и пока цены останутся без изменений. Также появились сообщения о том, что в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) с 2025/2026 учебного года стоимость контракта увеличится на 15 процентов.
Как подчеркнула Абдукундусова, УМЭД является финансово независимым высшим учебным заведением, поэтому устанавливает стоимость контракта самостоятельно. В Узбекистане существует более 40 таких финансово независимых высших учебных заведений.
В ближайшее время абитуриентам ожидается возможность выбора новых направлений. Кроме того, возможно изменение суммы «супер-контракта».
Все это осуществляется в рамках полномочий высших учебных заведений. Поэтому абитуриентам и их семьям необходимо внимательно следить за новостями о стоимости контрактов и финансовых условиях.