O‘zbekistonda suv resurslari boshqaruvi yangilanadi
O‘zbekistonda suv resurslarini muvozanatli boshqarish, ularni samarali foydalanish va muhofaza qilish borasidagi ishlar yangi bosqichga ko‘tarildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu maqsadda 2025–2028 yillarga mo‘ljallangan "Suv resurslarini boshqarish va irrigatsiya sektorini rivojlantirish" dasturi tasdiqlandi. Dastur Prezident qarori bilan qabul qilinib, suv ta’minotini yaxshilash va irrigatsiya tizimini modernizatsiya qilishga qaratilgan aniq chora-tadbirlarni belgilaydi.
Ushbu dastur doirasida irrigatsiya tarmoqlarining 2551 kilometr qismini qayta tiklash rejalashtirilgan. Buning uchun har yili davlat budjetidan 1,3 trillion so‘m hamda xalqaro moliyaviy tashkilotlardan 300 million AQSH dollari miqdorida mablag‘ ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, sug‘oriladigan yer maydonlarini kamaytirish ham dastur asosiy vazifalaridan biridir. Suv ta’minoti yetishmaydigan hududlardagi sug‘oriladigan maydon hajmi 424 ming gektardan 276 ming gektargacha qisqartiriladi.
2025 yil oxirigacha 15 ta nasos stansiyasi quyosh panellari va energiya tejamkor qurilmalar bilan ta’minlanadi. Bu loyihalar irrigatsiya tizimining samaradorligini oshirish va energiya sarfini kamaytirishda muhim rol o‘ynaydi.
Suv resurslarini oqilona boshqarish va irrigatsiya sohasidagi islohotlar mamlakat iqtisodiyotiga qo‘shimcha foyda keltiradi hamda barqaror dehqonchilik va agrosanoatni rivojlantirishga xizmat qiladi. Manba: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025–2028 yillarga mo‘ljallangan qarori PQ–250-son, 15 avgust 2025 yil.

В Узбекистане обновляется управление водными ресурсами
В Узбекистане работы по сбалансированному управлению водными ресурсами, их эффективному использованию и охране вышли на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этой связи утверждена программа «Управление водными ресурсами и развитие ирригационного сектора» на 2025–2028 годы. Программа принята указом Президента и предусматривает конкретные меры по улучшению водоснабжения и модернизации ирригационной системы.
В рамках данной программы планируется восстановить 2551 километр ирригационных сетей. Для этого ежегодно из государственного бюджета будет выделяться 1,3 триллиона сумов, а также 300 миллионов долларов США из международных финансовых организаций.
Кроме того, сокращение орошаемых земель также является одной из основных задач программы. Площадь орошаемых земель в районах с недостаточным водоснабжением будет уменьшена с 424 тысяч гектаров до 276 тысяч гектаров.
К концу 2025 года 15 насосных станций будут оснащены солнечными панелями и энергосберегающими устройствами. Эти проекты играют важную роль в повышении эффективности ирригационной системы и снижении энергопотребления.
Рациональное управление водными ресурсами и реформы в области ирригации принесут дополнительную пользу экономике страны, а также будут способствовать устойчивому развитию сельского хозяйства и агропромышленного комплекса. Источник: Указ Президента Республики Узбекистан № ПҚ–250 от 15 августа 2025 года о программе на 2025–2028 годы.