O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga muvofiq, mahallalarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish tizimini yanada takomillashtirish maqsadida «Kriminogen vaziyati murakkab mahallalarda jinoyatlarning oldini olish bo‘yicha manzilli choralar» konsepsiyasi tasdiqlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu konsepsiyaning asosiy vazifasi – mahallalarda kriminogen vaziyatni barqarorlashtirish va xavfsiz muhit yaratish uchun tashkiliy-profilaktik tadbirlar hamda ilmiy-amaliy yondashuvlarni uyg‘unlashtirishdan iboratdir. Konsepsiyaga ko‘ra, 2025 yil yakunigacha tuman yoki shahar ichki ishlar organi boshlig‘i hamda prokurorning xizmat xonasi bevosita mahallalarda tashkil etiladi.
Ular kundalik ish faoliyatini aynan shu joyda boshlaydi va yakunlaydi. Shuningdek, bosqichma-bosqich mahallalarda huquq-tartibot maskanlari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Ijtimoiy profilaktika obyektlarida, ayniqsa oilaviy nizolar va huquqbuzarliklar sodir etadigan shaxslar holidan kamida har uch kunda xabar olish tartibi joriy etiladi. Bundan tashqari, jinoyatchilikning oldini olish uchun «mahalla yettiligi» tomonidan fuqarolar o‘rtasida targ‘ibot-tashviqot ishlarini olib boruvchi «mahalla targ‘ibotchisi» jamoatchilik guruhlari tashkil qilinadi.
Mahallalardagi jamoat joylari, ko‘p qavatli uylar oldiga esa «Tashvish» tugmalari o‘rnatilishi rejalashtirilgan. Bu chora-tadbirlar mahalla xavfsizligini oshirishga qaratilgan.

В микрорайонах будет усилена система предупреждения преступлений
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан, с целью дальнейшего совершенствования системы своевременного предотвращения преступности в махаллях утверждена концепция «Целевые меры по предотвращению преступлений в махаллях с осложнённой криминогенной ситуацией». Об этом сообщает Zamin.uz.
Основная задача данной концепции – стабилизация криминогенной ситуации в махаллях и создание безопасной среды посредством координации организационно-профилактических мероприятий и научно-практических подходов. Согласно концепции, до конца 2025 года в каждом районе или городе будет организована служебная комната руководителя органов внутренних дел и прокурора непосредственно в махаллях.
Они будут начинать и заканчивать свою ежедневную работу именно в этом месте. Кроме того, поэтапно будет налажена деятельность правоохранительных учреждений в махаллях.
В объектах социальной профилактики, особенно в отношении лиц, склонных к семейным конфликтам и правонарушениям, будет введён порядок получения информации не реже одного раза в три дня. Кроме того, для предотвращения преступности будут созданы общественные группы «махаллинские пропагандисты» в рамках «махаллинской семёрки», которые будут проводить агитационно-пропагандистскую работу среди граждан.
В общественных местах махаллей и перед многоэтажными домами планируется установка кнопок «Тревога». Эти меры направлены на повышение безопасности махаллей.