O‘zbekiston Respublikasida oilaviy ziddiyatlarni erta aniqlash va huquqbuzarliklarning oldini olish maqsadida yangi tartib joriy etilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yilning 18-avgust kuni Prezident qarori bilan jinoyatchilik xavfi yuqori bo‘lgan mahallalarda nizoli va janjalkash oilalar har uch kunda muntazam ravishda nazorat qilinishi belgilandi. Ushbu tartibga ko‘ra, ichki ishlar organlari xodimlari va “mahalla yettiligi” tarkibidagi fuqarolar oilaviy mojaro bo‘lishi mumkin bo‘lgan xonadonlarni doimiy nazorat ostida tutadi.
Shuningdek, mahallalarda “mahalla targ‘ibotchilari” nomli jamoatchilik guruhlari tashkil etiladi. Ular oilalarga yordam berish va nizolarni oldini olish uchun faoliyat yuritadi.
Qarorga muvofiq, jinoyatchilik xavfi yuqori bo‘lgan hududlar to‘liq video kuzatuv tizimi bilan jihozlanadi. Xavfsizlikni oshirish maqsadida “tashvish tugmalari” o‘rnatiladi.
Bundan tashqari, ilg‘or tajriba sifatida “namunali xavfsiz uy” hamda “namunali xavfsiz ko‘cha” loyihalari amalga oshiriladi. Ushbu chora-tadbirlar aholining xavfsizligini ta’minlash, oilaviy nizolarni kamaytirish va jamiyatda barqaror muhit yaratishga qaratilgan.

Введён порядок раннего выявления семейных конфликтов
В Республике Узбекистан вводится новый порядок раннего выявления семейных конфликтов и предотвращения правонарушений. Об этом сообщает Zamin.uz.
18 августа текущего года по указу Президента было установлено, что в районах с высоким уровнем преступности конфликтные и скандальные семьи будут регулярно контролироваться каждые три дня. Согласно этому порядку сотрудники органов внутренних дел и граждане, входящие в состав «махаллинской семёрки», будут постоянно контролировать домохозяйства, где могут возникнуть семейные конфликты.
Кроме того, в махаллях будут созданы общественные группы под названием «махаллинские пропагандисты». Они будут работать для оказания помощи семьям и предотвращения конфликтов.
В соответствии с указом, районы с высоким уровнем преступности будут полностью оснащены системой видеонаблюдения. Для повышения безопасности будут установлены «кнопки тревоги».
Кроме того, в качестве передового опыта будут реализованы проекты «образцовый безопасный дом» и «образцовая безопасная улица». Эти меры направлены на обеспечение безопасности населения, снижение семейных конфликтов и создание стабильной обстановки в обществе.