Toshkentda 2,4 milliard so‘m aliment oldindan to‘landi
Majburiy ijro byurosining Toshkent shahri, Uchtepa tumani bo‘limida erkak farzandlari uchun 2,4 milliard so‘m miqdorida aliment oldindan to‘landi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu aliment summasi MIB tarixida rekord darajaga ega bo‘ldi. Sud qaroriga ko‘ra, qarzdor Sh.J.
dan undiruvchi Sh.D. foydasiga voyaga yetmagan to‘rt farzandining ta’minoti uchun daromadining yarmi miqdorida aliment undirish bo‘yicha ijro hujjati kelib tushgan.
Qarzdorning mol-mulklarini aniqlash maqsadida vakolatli organlarga so‘rovnomalar yuborilgan, biroq uning nomiga hech qanday mol-mulk rasmiylashtirilmaganligi ma’lum bo‘lgan. Ijro harakatlari davomida Sh.J.
voyaga yetmagan farzandlari uchun 16 yil davomida to‘lanadigan aliment miqdorini hisoblab berishni so‘ragan. Hisob-kitoblarga ko‘ra, jami aliment summasi 2 milliard 442 million so‘mni tashkil qilgan.
Qarzdor ushbu summani undiruvchi Sh.D. ga uy ko‘rinishida to‘lab bergan, shundan so‘ng ijro hujjati bajarilgan hisoblanadi.
Oldinroq Nukus shahridan bo‘lgan erkak 2 milliard 270 million so‘m miqdorida alimentni oldindan to‘lab, rekord o‘rnatgan edi. Manba: MIB rasmiy axboroti.

В Ташкенте было заранее выплачено 2,4 миллиарда сум алиментов
В отделении бюро обязательного исполнения города Ташкента, района Учтепа, досрочно выплачено 2,4 миллиарда сум алиментов на содержание сыновей. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эта сумма алиментов стала рекордной в истории бюро обязательного исполнения. Согласно решению суда, должник Ш.Ж.
должен был взыскать алименты в пользу взыскателя Ш.Д. на содержание четырёх несовершеннолетних детей в размере половины своего дохода, что было оформлено исполнительным документом.
Для выявления имущества должника были направлены запросы в уполномоченные органы, однако выяснилось, что на его имя не зарегистрировано никакого имущества. В ходе исполнительных действий Ш.Ж.
попросил рассчитать сумму алиментов, подлежащих выплате за 16 лет на содержание несовершеннолетних детей. По расчетам общая сумма алиментов составила 2 миллиарда 442 миллиона сум.
Должник выплатил эту сумму взыскателю Ш.Д. в виде жилья, после чего исполнительный документ считается исполненным.
Ранее мужчина из города Нукус досрочно выплатил алименты в размере 2 миллиарда 270 миллионов сум, установив рекорд. Источник: официальная информация бюро обязательного исполнения.