Sud mustaqilligini ta’minlash borasida qat’iy siyosat olib borilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda biznes subyektlariga o‘z ro‘yxatdan o‘tgan joyidan tashqarida ham iqtisodiy va ma’muriy sudlarga murojaat qilishga ruxsat berilishini ma’lum qildi. Endilikda tadbirkorlar eksteritorial tartibda sudlarga ariza berish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Shuningdek, mamlakatda “astrent” tizimi joriy etiladi. Bu tizim sud qaroriga asosan qarzdorni rag‘batlantirish maqsadida undiruvchining foydasiga tayinlanadigan pul miqdorini anglatadi.
Ushbu chora sud jarayonlarini samaraliroq qilishga xizmat qiladi. Davlat rahbari ta’kidlaganidek, sudlarning mustaqilligi mustahkamlanmoqda va bu borada qat’iy siyosat davom ettirilmoqda.
Bugungi kunda tadbirkorlarning huquqiy savodxonligi oshib bormoqda, bu esa sudlarga murojaatlarning ko‘payishida yaqqol ko‘rinmoqda. Ushbu yangiliklar sud tizimining shaffofligi va adolatli ishlashini ta’minlashga xizmat qiladi.

Предприниматели теперь могут обращаться в любой суд
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе открытого диалога с предпринимателями сообщил, что бизнес-субъектам будет разрешено обращаться в экономические и административные суды вне места их регистрации. Теперь предприниматели смогут подавать иски в суды в экстерриториальном порядке.
Кроме того, в стране будет введена система «астрент». Эта система означает сумму денег, назначаемую в пользу взыскателя с должника в целях стимулирования, на основании решения суда.
Эта мера направлена на повышение эффективности судебных процессов. Как подчеркнул глава государства, независимость судов укрепляется, и в этом направлении продолжается жесткая политика.
В настоящее время правовая грамотность предпринимателей растет, что явно отражается в увеличении обращений в суды. Эти нововведения способствуют обеспечению прозрачности и справедливой работы судебной системы.