Biznesni 2026-yildan 15 daqiqada ro‘yxatdan o‘tkazish mumkin
2026-yildan boshlab biznesni 15 daqiqada ro‘yxatdan o‘tkazish imkoniyati yaratiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Kursiv” nashri xabar berdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar bilan uchrashuvda yangi tizim bo‘yicha ma’lumot berdi.
Endilikda tadbirkorlar elektron raqamli imzo, bank hisob raqami, ijara shartnomasi va soliq organida ro‘yxatdan o‘tgan kassa apparatini bir vaqtning o‘zida olishlari mumkin bo‘ladi. Shu tariqa, hozirda olti-yetti kun davom etadigan rasmiylashtirish jarayoni 15 daqiqagacha qisqaradi.
Bundan tashqari, 2026-yildan boshlab 10 ta litsenziya va ruxsatnoma talablar bekor qilinadi. Ayrim sohalarda esa faqat xabardor qilish tartibi joriy etiladi.
Qoidabuzarlik aniqlanganda esa faqat korxona javobgarlikka tortiladi. Shuningdek, 32 turdagi mahsulot, jumladan ko‘chat, mineral o‘g‘it va chorva ozuqasi uchun majburiy sertifikatlash bekor qilinadi.
Majburiy sertifikatlar soni 459 tadan 288 taga kamaytiriladi va o‘rniga “muvofiqlikni deklaratsiyalash” tizimi joriy etiladi. Tadbirkorlar bundan buyon iqtisodiy va ma’muriy sudlarga eksteritorial tartibda murojaat qilish imkoniga ega bo‘ladi.
Agar sud qarorlari ijrosi kechiksa, “astrent” tizimi ishga tushiriladi va qarzdor har bir kechiktirilgan kun uchun penya to‘lashi kerak bo‘ladi. Ushbu yangiliklar biznes yuritishni soddalashtirish va samaradorligini oshirishga qaratilgan.

Бизнес можно зарегистрировать за 15 минут с 2026 года
Об этом сообщает издание «Курсив». Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с предпринимателями рассказал о новой системе.
Теперь предприниматели смогут одновременно получить электронную цифровую подпись, банковский счет, договор аренды и кассовый аппарат, зарегистрированный в налоговом органе. Таким образом, процесс оформления, который сейчас занимает шесть-семь дней, сократится до 15 минут.
Кроме того, с 2026 года будут отменены требования по 10 лицензиям и разрешениям. В некоторых сферах будет введен только порядок уведомления.
В случае выявления нарушений ответственность будет нести только предприятие. Также будет отменена обязательная сертификация 32 видов продукции, включая саженцы, минеральные удобрения и корм для скота.
Количество обязательных сертификатов сократится с 459 до 288, и вместо них будет введена система «декларирования соответствия». Предприниматели смогут обращаться в экономические и административные суды в экстерриториальном порядке.
Если исполнение судебных решений задерживается, будет запущена система «астрент», и должник должен будет платить пеню за каждый день просрочки. Эти нововведения направлены на упрощение ведения бизнеса и повышение его эффективности.