QQS tizimiga o‘tgan korxonalar soliqdan ozod qilinadi
Qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) tizimiga o‘tayotgan korxonalar bir yil davomida foyda solig‘idan ozod etiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi. QQS stavkasi 12 foizga tushirilgani sababli, ushbu tizimga o‘tayotgan tadbirkorlar soni ortib bormoqda.
Yangi imtiyozlar doirasida QQSga o‘tgan korxonalarda hisob-kitobda xatolik yuzaga kelsa, jarima qo‘llanmaydi. Shuningdek, buxgalter maoshining 5 million so‘mgacha bo‘lgan qismi olti oy davomida soliqlardan ozod qilinadi.
Yillik aylanmasi 10 milliard so‘mdan oshgan korxonalar uchun amal qilayotgan avans to‘lov talabi endi faqat 20 milliard so‘mdan yuqori aylanmaga ega bo‘lganlarga tatbiq etiladi. Bu chora orqali 14 mingga yaqin tadbirkorga jami 1 trillion so‘mlik mablag‘ erkin qoladi.
1-noyabrgacha tadbirkorlar soliqdagi xatolarni mustaqil ravishda tuzatib, soliq reytingini “toza sahifadan” boshlash imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ushbu imkoniyat soliq amnistiyasi orqali yaratilgan.
2026-yildan boshlab yer, mol-mulk, ijtimoiy va daromad solig‘i bo‘yicha hisobotlarni soliq organlari tayyorlab beradi. Tadbirkorlar esa besh kun ichida ularni ko‘rib chiqib, zarur tuzatishlarni kiritishi mumkin bo‘ladi.

Предприятия, перешедшие на систему НДС, освобождаются от налогов
Предприятия, переходящие на систему налога на добавленную стоимость (НДС), освобождаются от налога на прибыль на один год. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с предпринимателями. Из-за снижения ставки НДС до 12 процентов количество предпринимателей, переходящих на эту систему, увеличивается.
В рамках новых льгот, если в расчетах предприятий, перешедших на НДС, возникают ошибки, штрафы не применяются. Также часть зарплаты бухгалтера до 5 миллионов сум в течение шести месяцев освобождается от налогов.
Требование по авансовым платежам, действующее для предприятий с годовым оборотом свыше 10 миллиардов сум, теперь применяется только к тем, у кого оборот превышает 20 миллиардов сум. Эта мера позволит около 14 тысячам предпринимателей сохранить в общей сложности 1 триллион сум.
До 1 ноября предприниматели смогут самостоятельно исправлять ошибки в налогах и начинать налоговый рейтинг «с чистого листа». Эта возможность создана через налоговую амнистию.
С 2026 года налоговые органы будут готовить отчеты по земельному, имущественному, социальному и подоходному налогам. Предприниматели смогут в течение пяти дней ознакомиться с ними и внести необходимые исправления.