O‘zbekistonda ijara qonuni yangi tartibda tayyorlanmoqda
O‘zbekistonda “Ijara to‘g‘risida”gi yangi qonun loyihasi tayyorlanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi. Unga ko‘ra, hozirgi qonun 1991 yildan beri amal qilib kelmoqda va asosan davlat organlari manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan edi.
Yangi qonun loyihasida ijara beruvchi va ijara oluvchining huquqlari teng darajada himoyalanadi. Shuningdek, 2026 yildan boshlab davlat aktivlari 5 yillik muddatga ijaraga berilishi rejalashtirilgan.
Ijara shartnomasi ijara oluvchining tashabbusi bilan yoki uning shartlariga rioya qilinmaganda bekor qilinadi. Joriy yil davomida 16 tumanni tezkor rivojlantirish uchun 1,1 trillion so‘m ajratilgan bo‘lib, uning 250 million dollari Jahon banki tomonidan taqdim etilgan.
Kelgusi yilda esa 30 tumanni qamrab oladigan loyihalar uchun 500 million dollar miqdorida mablag‘ yo‘naltiriladi. Manba: Kursiv.uz.

В Узбекистане закон об аренде готовится в новом порядке
Об этом президент Шавкат Мирзиёев сообщил на встрече с предпринимателями. По его словам, действующий закон действует с 1991 года и в основном был направлен на защиту интересов государственных органов.
В новом проекте закона права арендодателя и арендатора будут защищены на равных условиях. Также планируется, что с 2026 года государственные активы будут сдаваться в аренду на срок 5 лет.
Договор аренды может быть расторгнут по инициативе арендатора или в случае несоблюдения его условий. В этом году на ускоренное развитие 16 районов выделено 1,1 триллиона сумов, из которых 250 миллионов долларов предоставлены Всемирным банком.
В следующем году на проекты, охватывающие 30 районов, будет направлено финансирование в размере 500 миллионов долларов. Источник: Kursiv.uz.