Prezident tadbirkor va mutaxassislarni mukofotladi
Mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish, biznes muhitini yaxshilash va iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash maqsadida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shu jarayonda innovatsion g‘oyalar va amaliy tajribalari bilan soha taraqqiyotiga hissa qo‘shgan, shuningdek, yurtimiz iqtisodiy salohiyatini oshirish va eksport salohiyatini kengaytirishda faoliyat ko‘rsatgan tadbirkorlar hamda mutaxassislar Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlandi. Davlat rahbari ta’kidlaganidek, bunday e’tiroflar nafaqat shaxsiy yutuqlar uchun, balki yurt manfaatlarini ko‘zlab, aholi farovonligi va yangi ish o‘rinlarini yaratishga xizmat qilgan tashabbuskorlarga beriladi.
Shu bois, «O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan tadbirkor» faxriy unvoni Samarqand shahridagi «Sam Antep Gilam» ta’sischisi Kamol Abdulloyev, Andijon viloyatidagi «Ravon taraqqiyot orzusi» rahbari Abdulxoshim Ismoilov, «Uztex» to‘qimachilik korxonalari guruhi rahbari Farxod Mamadjanov va «Anglesey Food» kuzatuv kengashi raisi Zafar Xashimovga topshirildi. Shuningdek, Toshkent kimyo-texnologiya instituti professori Gappar Raxmanberdiyev «O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan ixtirochi va ratsionalizator» unvoni bilan taqdirlandi.
«Fidokorona xizmatlari uchun» ordeni esa «Akfa Group» asoschisi Jahongir Ortiqxo‘jayevga berildi. Bu orden mamlakat taraqqiyotiga qo‘shgan katta hissasi va fidoyiligi e’tirofi sifatida topshirildi.
«Mehnat shuhrati» ordeni Namangan, Buxoro, Toshkent va Olmazor tumanlaridagi yirik ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish sohasi vakillariga taqdim etildi. Ularning faoliyati yangi ish o‘rinlari yaratish bilan birga, mahalliy mahsulotlar eksportini oshirishga ham xizmat qilmoqda.
Bundan tashqari, «Do‘stlik» ordeni ko‘plab tadbirkorlar, shifokorlar va fermerlarga berildi. Ular orasida «Grand Pharm Trade» ta’sischisi Azizxo‘ja Abbosxo‘jayev va «Shakhrisabz Med Center» rahbari Temur Abidov bor.
«Shuhrat» medali esa o‘z sohasida yuqori natijalarga erishgan tadbirkorlar, ilmiy xodimlar va hunarmandlarga topshirildi. Ularning qatorida AQShda faoliyat yuritayotgan logistika kompaniyasi rahbari Saidazim Burhonxo‘jayev, dizayner Dilnoza G‘oziyeva hamda IT va qishloq xo‘jaligi sohasida samarali ishlayotgan yoshlar mavjud (manba: zamin.uz).

Президент наградил предпринимателей и специалистов
В нашей стране ведется масштабная работа по развитию предпринимательства, улучшению деловой среды и обеспечению экономической стабильности. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом процессе предприниматели и специалисты, внесшие вклад в развитие отрасли своими инновационными идеями и практическим опытом, а также активно работающие над повышением экономического потенциала страны и расширением экспортного потенциала, были награждены высокими государственными наградами Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Как отметил глава государства, такие признания присуждаются не только за личные достижения, но и за инициативы, направленные на благо страны, повышение благосостояния населения и создание новых рабочих мест.
В связи с этим почетное звание «Заслуженный предприниматель Республики Узбекистан» было присвоено основателю компании «Sam Antep Gilam» в городе Самарканд Камолу Абдуллоеву, руководителю «Ravon taraqqiyot orzusi» в Андижанской области Абдулхошиму Исмоилову, руководителю группы текстильных предприятий «Uztex» Фарходу Мамаджанову и председателю наблюдательного совета «Anglesey Food» Зафару Хашимову. Также профессор Ташкентского химико-технологического института Гаппар Рахманбердиев был награжден званием «Заслуженный изобретатель и рационализатор Республики Узбекистан».
Орден «За самоотверженный труд» был вручен основателю «Akfa Group» Джахонгира Ортикходжаева. Этот орден был присужден в знак признания его значительного вклада и преданности развитию страны.
Орден «Трудовая слава» был вручен представителям крупных производственных и сервисных отраслей в районах Намаган, Бухара, Ташкент и Олмазор. Их деятельность способствует не только созданию новых рабочих мест, но и увеличению экспорта местной продукции.
Кроме того, орден «Дружба» был присужден многим предпринимателям, врачам и фермерам. Среди них основатель «Grand Pharm Trade» Азизходжа Аббосходжаев и руководитель «Shakhrisabz Med Center» Темур Абидов.
Медаль «Шухрат» была вручена предпринимателям, научным работникам и ремесленникам, достигшим высоких результатов в своих областях. Среди них руководитель логистической компании, работающей в США, Саидазим Бурхонходжаев, дизайнер Дильноза Гозиева, а также молодые специалисты, успешно работающие в сфере IT и сельского хозяйства (источник: zamin.uz).