Yurtimizda abituriyentlar orasida tibbiyot texnikumlariga qiziqish katta bo‘lib, tanlov jarayonlariga oid muhim yangiliklar e’lon qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, bakalavr bosqichiga kirish imtihonlarida to‘plangan ballar asosida tibbiyot texnikumlariga qabul tanlovi 28 avgustga qadar, shu kun ham kiritilgan holda, davom etadi. Ushbu jarayon Abu Ali ibn Sino nomidagi Jamoat salomatligi texnikumlari orqali tashkil etiladi.
Ushbu muassasalarda o‘rta va o‘rta maxsus kasbiy ta’lim dasturlariga kunduzgi ta’lim shaklida qabul “avval test, so‘ng tanlov” tamoyili asosida o‘tkaziladi. Abituriyentlar uchun qulaylik yaratish maqsadida 5 dan 25 iyungacha my.uzbmb.uz platformasi orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tib, kirish imtihonlarida qatnashgan yoshlar o‘z xohishiga ko‘ra tibbiyot texnikumlariga tanlovda ishtirok etishi mumkin.
Tanlov quyidagi tartibda amalga oshiriladi: asosiy fan blokida biologiya va kimyo fanlarining birini yoki ikkalasini tanlagan abituriyentlar umumiy to‘plagan ballar asosida baholanadi. Agar asosiy fanlar blokida biologiya yoki kimyo fanlari bo‘lmasa, bunday abituriyentlar majburiy fanlar – ona tili, matematika va O‘zbekiston tarixi fanlaridan olgan natijalari asosida mutaxassislik tanlash huquqiga ega bo‘ladi.
Shu tariqa, tibbiyot texnikumlariga qabul tanlovi 28 avgustgacha davom etadi. Tanlov yakunlangach, abituriyentlarning talabalikka tavsiya etilgan yoki etilmaganligi haqidagi natijalar bir hafta ichida e’lon qilinadi.
Tibbiyotdan tashqari yo‘nalishlardagi texnikumlarga hujjat topshirish jarayoni esa 2025 yil 10 sentyabrgacha my.edu.uz platformasida amalga oshiriladi. Bu jarayonda saralash imtihonlari kunduzgi va kechki ta’lim shakllari uchun belgilangan qoidalarga muvofiq yozma tarzda o‘tkaziladi.
2025/2026 o‘quv yili uchun umumiy o‘rta ma’lumot negizida jami 549 ta texnikumga qabul parametrlari belgilandi. Ularga ko‘ra jami 143 ming 114 ta o‘rin ajratilgan bo‘lib, shundan 66 ming 484 tasi davlat granti sifatida taqsimlangan.
Kunduzgi ta’lim uchun 102 ming 194 ta o‘rin, kechki ta’lim uchun 2 ming 250 ta o‘rin, dual ta’lim uchun esa 38 ming 670 ta o‘rin belgilangan. Shu bilan birga, dual ta’limda 17 ming 250 ta davlat granti ajratilgan.
Mazkur tartib abituriyentlarga o‘z kelajak kasbini tanlashda keng imkoniyatlar yaratmoqda va ta’lim olish jarayonini yanada qulaylashtirmoqda. Batafsil ma’lumotni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi rasmiy saytidan olish mumkin.

Прием в медицинские техникумы продолжается до 28 августа
В нашей стране среди абитуриентов большой интерес к медицинским техникумам, и были объявлены важные новости, касающиеся процесса отбора. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства высшего образования, науки и инноваций, приём в медицинские техникумы на основе баллов, набранных на вступительных экзаменах для бакалавриата, продолжается до 28 августа включительно. Этот процесс организуется через техникумы общественного здравоохранения имени Абу Али ибн Сино.
В этих учреждениях приём на программы среднего и среднего специального профессионального образования в дневной форме обучения проводится по принципу «сначала тест, затем отбор». Для удобства абитуриентов с 5 по 25 июня через платформу my.uzbmb.uz можно пройти онлайн регистрацию и принять участие во вступительных экзаменах, после чего по своему желанию участвовать в отборе в медицинские техникумы.
Отбор проводится следующим образом: абитуриенты, выбравшие в основном блоке предметов биологию, химию или оба предмета, оцениваются по сумме набранных баллов. Если в основном блоке нет биологии или химии, такие абитуриенты имеют право выбирать специальность на основе результатов обязательных предметов – родного языка, математики и истории Узбекистана.
Таким образом, приём в медицинские техникумы продолжается до 28 августа. После завершения отбора результаты о рекомендации или нерекомендации абитуриентов к зачислению будут объявлены в течение недели.
Процесс подачи документов в техникумы по направлениям, кроме медицины, осуществляется до 10 сентября 2025 года на платформе my.edu.uz. В этом процессе вступительные экзамены для дневной и вечерней форм обучения проводятся в письменной форме согласно установленным правилам.
На 2025/2026 учебный год на основе общего среднего образования установлены параметры приёма в 549 техникумов. Всего выделено 143 114 мест, из которых 66 484 места распределены в виде государственных грантов.
Для дневной формы обучения выделено 102 194 места, для вечерней – 2 250 мест, для дуального обучения – 38 670 мест. При этом для дуального обучения выделено 17 250 государственных грантов.
Этот порядок создаёт широкие возможности для абитуриентов при выборе будущей профессии и делает процесс обучения более удобным. Подробную информацию можно получить на официальном сайте Министерства высшего образования, науки и инноваций.