O‘zbekistonda yangi kichik bizneslar soni oshmoqda
O‘zbekistonda tadbirkorlik salohiyati barqaror ravishda rivojlanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining 2025 yil yanvar-iyul oylaridagi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu davrda mamlakatda jami 47 796 ta yangi kichik biznes subyekti ro‘yxatdan o‘tkazilgan. Bu raqam kichik biznes sohasiga qiziqishning ortayotganidan dalolat beradi.
Yangi tashkil etilgan tadbirkorlik subyektlarining eng yirik qismi savdo sohasiga to‘g‘ri keladi. Bu sohada 17 587 ta yangi biznes ochilgan bo‘lib, bu umumiy ko‘rsatkichning taxminan 37 foizini tashkil etadi.
Shundan ko‘rinadiki, savdo sohasi tadbirkorlar orasida eng mashhur va daromadli yo‘nalish hisoblanadi. Sanoat sohasida 6 189 ta, qishloq, o‘rmon va baliqchilik xo‘jaliklarida esa 6 183 ta biznes tashkil etilgan.
Bu ikki sohadagi ko‘rsatkichlar deyarli teng bo‘lib, qishloq xo‘jaligining mamlakat iqtisodiyotidagi muhimligini yana bir bor tasdiqlaydi. Shuningdek, yashash va ovqatlanish xizmatlari sohasida 4 234 ta, qurilishda 2 680 ta, axborot va aloqa sohasida 1 763 ta, tashish va saqlashda 1 512 ta, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy xizmatlarda esa 989 ta yangi tadbirkorlik subyektlari tashkil etilgan.
Qolgan 6 659 ta biznes esa turli boshqa sohalarga taalluqlidir. Tahlillar shuni ko‘rsatadiki, tadbirkorlar bozor talablariga tez javob bera oladigan, iste’mol tovarlari bilan bog‘liq yo‘nalishlarni afzal ko‘rmoqda.
Ushbu tendensiya kelgusi oylarda ham davom etishi kutilmoqda. Manba: Milliy statistika qo‘mitasi, 2025 yil.

В Узбекистане растет количество новых малых бизнесов
По данным Государственного комитета статистики за январь-июль 2025 года, за этот период в стране было зарегистрировано всего 47 796 новых субъектов малого бизнеса. Эта цифра свидетельствует о растущем интересе к сфере малого бизнеса.
Наибольшая часть вновь созданных предпринимательских субъектов приходится на торговлю. В этой сфере было открыто 17 587 новых предприятий, что составляет примерно 37 процентов от общего показателя.
Из этого видно, что торговля является самым популярным и доходным направлением среди предпринимателей. В промышленной сфере создано 6 189 предприятий, а в сельском, лесном и рыбном хозяйствах — 6 183 бизнеса.
Показатели в этих двух сферах почти равны, что еще раз подтверждает важность сельского хозяйства для экономики страны. Также в сфере услуг проживания и питания создано 4 234 предприятия, в строительстве — 2 680, в информационно-коммуникационной сфере — 1 763, в транспортировке и хранении — 1 512, в здравоохранении и социальных услугах — 989 новых предпринимательских субъектов.
Оставшиеся 6 659 предприятий относятся к различным другим сферам. Анализ показывает, что предприниматели предпочитают направления, связанные с потребительскими товарами, которые могут быстро реагировать на спрос рынка.
Ожидается, что эта тенденция продолжится и в ближайшие месяцы. Источник: Государственный комитет статистики, 2025 год.