Yakkasaroyda noqonuniy qurilish tuproq siljishiga sabab bo‘ldi
Yakkasaroy tumani, Salar ko‘chasida noqonuniy qurilish natijasida qo‘shni uylarda tuproq siljishi yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat mahalla ahlida katta tashvish uyg‘otdi. Noqonuniy qurilish tufayli yerda tuproq o‘pirilishi va siljishi kuzatilib, qo‘shni binolarning hovlisiga zarar yetdi.
Mahalla aholi vakillari o‘z xavfsizliklari uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilishdi. Voqea Dilbuloq mahallasidagi ko‘p qavatli uylar hududida sodir bo‘ldi.
Qurilish inspeksiyasi ma’lumotiga ko‘ra, bu obyektning asosiy qismi “Lyuks Loyiha” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan tayyorlangan loyiha hujjatlari asosida qurilmoqda. Loyiha “Arxitektura va shaharsozlik kengashi” hamda “Shaharsozlik hujjatlari ekspertizasi” davlat unitar korxonasi tomonidan ijobiy baholangan.
A bloki Toshkent shahrining Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasidagi hududiy nazorat inspeksiyasida rasmiy ro‘yxatdan o‘tgan. Ushbu inspeksiya tomonidan 10 martadan ortiq monitoring o‘tkazilib, 11 ta yozma ko‘rsatma berilgan.
Shu bilan birga, qurilish normalariga rioya qilinmagani uchun buyurtmachi ikki marta ma’muriy javobgarlikka tortilgan. Biroq G4 blok bilan bog‘liq vaziyat boshqacha.
Bu blok “Arxitektura va shaharsozlik kengashi”dan ijobiy xulosa olgan bo‘lsa-da, “Shaharsozlik hujjatlari ekspertizasi” DUKdan rasmiy hujjat olinmagan. Shu sababli G4 blok rasmiy ro‘yxatdan o‘tmagan va qurilish ishlari noqonuniy hisoblanadi.
Inspeksiya holat yuzasidan huquqni muhofaza qiluvchi organlarga ma’lumot bergan. Tekshiruv davomida ma’lum bo‘lishicha, buyurtmachi “O‘zkommaishiysavdo” MCHJ G4 blok uchun kotlovan qazish ishlarini olib borganida hududdagi elektr transformatorida nosozlik yuzaga kelgan.
Bu esa kotlovandagi suvlarni to‘liq chiqarishga imkon bermagan va suv darajasi ko‘tarilgan. Natijada “Grand Capital” MCHJ tomonidan ilgari qurilgan yerosti avtomashina turarjoyida tuproq siljishi yuzaga kelgan.
Bu holat yerda sirpanish va xavfli vaziyatlarning yuzaga kelishiga sabab bo‘lmoqda. Hozirda qurilish inspeksiyasi va boshqa tegishli organlar vaziyatni diqqat bilan nazorat qilishmoqda.
Mahalla aholisi esa bu voqea orqali shahardagi qurilish nazorati, qurilish normalariga rioya qilish va qo‘shnilar xavfsizligini ta’minlash masalalarida yanada hushyor bo‘lishlari lozimligini bildirmoqda. Manba: zamin.uz

В Якасарае незаконное строительство вызвало оползень
В районе Яккасарай, на улице Салар, в результате незаконного строительства произошел оползень в соседних домах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот инцидент вызвал большую тревогу среди жителей махалли. Из-за незаконного строительства наблюдалось осыпание и смещение грунта, что нанесло ущерб дворам соседних зданий.
Представители жителей махалли обратились в правоохранительные органы для обеспечения своей безопасности. Событие произошло в районе многоэтажных домов махалли Дильбулок.
По данным строительной инспекции, основная часть объекта строится на основе проектной документации, подготовленной обществом с ограниченной ответственностью «Люкс Лойиха». Проект получил положительную оценку от «Архитектурно-градостроительного совета» и государственного унитарного предприятия «Экспертиза градостроительной документации».
Блок А официально зарегистрирован в территориальной инспекции по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства города Ташкента. Эта инспекция провела более 10 мониторингов и выдала 11 письменных предписаний.
В то же время заказчик дважды привлекался к административной ответственности за несоблюдение строительных норм. Однако ситуация с блоком G4 иная.
Хотя этот блок получил положительное заключение от «Архитектурно-градостроительного совета», официальных документов от ГУП «Экспертиза градостроительной документации» не получено. Поэтому блок G4 не зарегистрирован официально, и строительные работы считаются незаконными.
Инспекция сообщила о ситуации в правоохранительные органы. В ходе проверки выяснилось, что при проведении земляных работ по котловану для блока G4 заказчиком ООО «Узкоммаишисавдо» произошла неисправность на электроподстанции в районе.
Это не позволило полностью откачать воду из котлована, уровень воды поднялся. В результате на подземной парковке, ранее построенной ООО «Гранд Капитал», произошел оползень грунта.
Данная ситуация приводит к скольжению грунта и возникновению опасных условий. В настоящее время строительная инспекция и другие соответствующие органы внимательно контролируют ситуацию.
Жители махалли отмечают, что этот случай должен повысить бдительность в вопросах контроля строительства в городе, соблюдения строительных норм и обеспечения безопасности соседей. Источник: zamin.uz