O‘zbekistonda Mustaqillik kuni uch kun dam olish
O‘zbekistonda 1-sentyabr Mustaqillik kuni keng nishonlanishi munosabati bilan aholiga dam olish kunlari belgilanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hukumat qaroriga ko‘ra, bu yil qo‘shimcha dam olish kunlari belgilanmagan va mavjud dam olish kunlari boshqa sanalarga ko‘chirilmagan. Shunga ko‘ra, 5 kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun 30-avgust (shanba), 31-avgust (yakshanba) va 1-sentyabr (dushanba, bayram kuni) kunlari uzluksiz uch kunlik dam olish kuni sifatida belgilanadi.
6 kunlik ish tartibida faoliyat yuritadigan xodimlar esa 31-avgust va 1-sentyabr kunlari dam olish huquqiga ega bo‘ladi. Bu tartib aholining bayramni oilaviy muhitda, yaqinlari bilan birgalikda nishonlashiga imkon yaratadi.
Shu bilan birga, qo‘shimcha dam olish kunlari belgilanmagani tufayli ish jarayonida uzilishlar yuzaga kelmaydi. Natijada, Mustaqillik kuni arafasida O‘zbekiston aholisi milliy qadriyatlarni hurmat qilish, dam olish va bayramona kayfiyatda vaqt o‘tkazish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

В Узбекистане День Независимости — трехдневный выходной
В Узбекистане в связи с широким празднованием Дня Независимости 1 сентября населению предоставляются выходные дни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению правительства, в этом году дополнительные выходные дни не назначены и существующие выходные не перенесены на другие даты. Таким образом, для работников с пятидневной рабочей неделей 30 августа (суббота), 31 августа (воскресенье) и 1 сентября (понедельник, праздничный день) объявлены непрерывными выходными в течение трёх дней.
Работники с шестидневным рабочим графиком имеют право на выходные 31 августа и 1 сентября. Такой порядок позволяет населению отмечать праздник в семейной обстановке вместе с близкими.
При этом, поскольку дополнительные выходные не назначены, не происходит сбоев в рабочем процессе. В результате, накануне Дня Независимости жители Узбекистана получают возможность уважать национальные ценности, отдыхать и проводить время в праздничном настроении.