Prezident Shavkat Mirziyoyev sud tizimini isloh qilish hamda adolatli sudlovni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan taqdimot bilan yaqindan tanishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbariga taqdim etilgan ma’lumotlar va takliflar orqali mamlakatimiz sud tizimidagi dolzarb muammolar, ularning yechimlari hamda kelgusida amalga oshirilishi rejalashtirilgan muhim islohotlar keng muhokama qilindi. So‘nggi yillarda sud tizimida sezilarli o‘zgarishlar yuz berdi.
Sud jazolovchi organ sifatida emas, balki inson huquq va erkinliklarini himoya qiluvchi demokratik institutga aylantirildi. Shu bilan birga, ma’muriy sudlar tashkil qilindi, oilaviy nizolarga ixtisoslashgan sudyalar korpusi yaratildi, maishiy zo‘ravonlikka qarshi samarali mexanizmlar joriy etildi.
Investitsiyaviy nizolarni hal etish uchun alohida sud tarkibi tashkil etildi. Prezident Mirziyoyev sud ishlarining ochiqligi va xalqchilligini ta’minlash zarurligini ta’kidladi.
Bu jarayon raqamlashtirish orqali amalga oshiriladi. Shu maqsadda rivojlangan davlatlar tajribasiga tayangan holda “Raqamli sud” konsepsiyasi ishlab chiqildi.
Ushbu tashabbus korrupsiyaning oldini olish, fuqarolar va tadbirkorlar uchun sud jarayonlarini soddalashtirishga xizmat qiladi. Tahlillar shuni ko‘rsatadiki, fuqarolik va iqtisodiy sudlarda ko‘rilayotgan ishlarning katta qismi nizosiz masalalardan iborat.
Shu sababli, bunday holatlar ma’muriy idoralarning vakolatiga o‘tkazilishi taklif qilindi. Bu fuqarolar va biznes subyektlariga murojaatlarini tez va samarali hal qilish imkonini beradi.
Adolat va ishonchni ta’minlashda sudyalik lavozimining barqarorligi muhim ahamiyatga ega. Shu bois sudyalarni tayinlash muddatlarini qayta ko‘rib chiqish masalasi ko‘tarildi.
Bundan tashqari, mintaqaviy taftish sudlarini tashkil etish, viloyat darajasidagi taftish instansiyalarini tugatib, ularning o‘rnini beshta yirik mintaqaviy sud orqali amalga oshirish taklifi bildirildi. Natijada viloyat sudlari faqat apellyatsiya va kassatsiya instansiyalari sifatida faoliyat yuritadi.
Sud tizimi uchun kadrlar tayyorlash tizimini tubdan isloh qilish ham muhim vazifa sifatida belgilandi. Sudyalar oliy maktabi qayta tashkil etilib, uning asosida Odil sudlov akademiyasi barpo etilishi rejalashtirilmoqda.
Ushbu akademiya zamon talablariga javob beradigan, yuqori malakali kadrlarni tayyorlashda muhim rol o‘ynaydi. Manba: zamin.uz

Мирзиёев начал реформировать судебную систему
Президент Шавкат Мирзиёев подробно ознакомился с презентацией, посвящённой реформированию судебной системы и развитию справедливого судопроизводства. Об этом сообщил Zamin.uz.
Через представленные главе государства данные и предложения были широко обсуждены актуальные проблемы судебной системы нашей страны, их решения, а также важные реформы, запланированные на будущее. За последние годы в судебной системе произошли значительные изменения.
Суд перестал быть карательным органом и превратился в демократический институт, защищающий права и свободы человека. Вместе с тем были созданы административные суды, сформирован корпус судей, специализирующихся на семейных спорах, введены эффективные механизмы против бытового насилия.
Для разрешения инвестиционных споров была создана отдельная судебная коллегия. Президент Мирзиёев подчеркнул необходимость обеспечения открытости и народности судебных процессов.
Этот процесс осуществляется посредством цифровизации. С этой целью, опираясь на опыт развитых стран, была разработана концепция «Цифровой суд».
Эта инициатива направлена на предотвращение коррупции и упрощение судебных процедур для граждан и предпринимателей. Анализы показывают, что большая часть дел, рассматриваемых в гражданских и экономических судах, связана с бесспорными вопросами.
Поэтому было предложено передать такие дела в компетенцию административных органов. Это позволит гражданам и субъектам бизнеса быстро и эффективно решать свои обращения.
Стабильность судейской должности имеет важное значение для обеспечения справедливости и доверия. В связи с этим был поднят вопрос о пересмотре сроков назначения судей.
Кроме того, было предложено создать региональные инспекционные суды, ликвидировав инспекционные инстанции на уровне областей и заменив их пятью крупными региональными судами. В результате областные суды будут функционировать только как апелляционные и кассационные инстанции.
Радикальная реформа системы подготовки кадров для судебной системы также была определена как важная задача. Высшая школа судей будет реорганизована, на её базе планируется создание Академии справедливого судопроизводства.
Эта академия сыграет важную роль в подготовке высококвалифицированных кадров, отвечающих требованиям времени. Источник: zamin.uz