Mirziyoyev va Berdimuhamedov madaniy tadbirda uchrashdi
Bugun, 22 avgust kuni Turkmanistonda amaliy tashrif doirasida madaniy dastur muhim o‘rin tutdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Turkmanistonning milliy yetakchisi va Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov hamda Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev birgalikda “Avaza” kongress markazi atrofiga tashkil etilgan maxsus maydonga tashrif buyurishdi. Ushbu tadbir haqida O‘zbekiston Prezidenti matbuot xizmati ma’lumot berdi.
Markaziy tadbirda mehmonlar uchun “Galkinish” milliy ot sporti jamoasi Axaltekin zotli tulporlar namoyishini taqdim etdi. Ko‘rgazmalarda nafaqat milliy sport an’analari, balki Turkmanistonning boy madaniy merosi va hunarmandchiligi ham o‘z ifodasini topdi.
Har bir tulpor chiqishi mehmonlarda hayrat va qiziqish uyg‘otdi. Shunday tadbirlar madaniy jihatdan muhim bo‘lish bilan birga, diplomatik aloqalarni mustahkamlashda ham katta ahamiyat kasb etadi.
Turkmaniston milliy yetakchisi Gurbanguli Berdimuhamedov O‘zbekiston Prezidentiga chuqur hurmat ramzi sifatida an’anaviy va ramziy sovg‘alar taqdim etdi. Sovg‘alar orasida tuya va bo‘taloq alohida o‘rin tutib, farovonlik, barqarorlik va do‘stlik ramzi sifatida qabul qilindi.
Ushbu sovg‘alar ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Hodisadan ko‘rinib turibdiki, an’anaviy ramziy sovg‘alar nafaqat madaniy qadriyatlarni ifodalaydi, balki davlat rahbarlari o‘rtasida ishonch va hamkorlikni mustahkamlashda muhim rol o‘ynaydi.
Bunday tadbirlar mintaqaviy hamkorlik va strategik sheriklikni rivojlantirishda katta ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi. Mehmonlar uchun tashkil etilgan ko‘rgazmalar, sport chiqishlari va ramziy sovg‘alar nafaqat rasmiy marosim sifatida, balki madaniy muloqot va qo‘shma loyihalarni mustahkamlash vositasi sifatida ham muhim ahamiyat kasb etdi.
Ushbu tadbir ikki xalq va davlat o‘rtasidagi do‘stlikning chuqurligini ko‘rsatdi hamda kelgusidagi hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratdi (manba: O‘zbekiston Prezidenti matbuot xizmati).

Мирзиёев и Бердымухамедов встретились на культурном мероприятии
Сегодня, 22 августа, в Туркменистане в рамках рабочего визита важное место заняла культурная программа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, национальный лидер Туркменистана и Председатель Народного Совета Гурбангулы Бердымухамедов, а также Президент Азербайджана Ильхам Алиев совместно посетили специальную площадку, организованную вокруг конгресс-центра «Аваза». Об этом мероприятии сообщила пресс-служба Президента Узбекистана.
На центральном мероприятии для гостей была представлена демонстрация национальной конной команды «Галканыш» с ахалтекинскими скакунами. На выставках были представлены не только национальные спортивные традиции, но и богатое культурное наследие и ремесла Туркменистана.
Каждое выступление скакунов вызвало у гостей удивление и интерес. Такие мероприятия имеют важное культурное значение, а также играют большую роль в укреплении дипломатических связей.
Национальный лидер Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов преподнёс Президенту Узбекистана традиционные и символические подарки в знак глубокого уважения. Среди подарков особое место заняли верблюд и баран, которые были восприняты как символы благополучия, стабильности и дружбы.
Эти подарки служат укреплению дружбы и сотрудничества между двумя странами. Из этого события видно, что традиционные символические подарки не только отражают культурные ценности, но и играют важную роль в укреплении доверия и сотрудничества между главами государств.
Было подчеркнуто, что такие мероприятия имеют большое значение для развития регионального сотрудничества и стратегического партнёрства. Организованные для гостей выставки, спортивные выступления и символические подарки имеют важное значение не только как официальные церемонии, но и как средство культурного диалога и укрепления совместных проектов.
Это мероприятие продемонстрировало глубину дружбы между двумя народами и государствами, а также создало новые возможности для будущего сотрудничества (источник: пресс-служба Президента Узбекистана).